تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل ​​

تعویض و تعمیر تاچ ال سی دی گوشی موبایل

تعویض تاچ ال سی دی

تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل یکی از تعمیرات متداول گوشی های هوشمند است. از آنجایی که ال سی دی گوشی یکی از قطعات حساس گوشی است و به راحتی آسیب می بیند، طبیعی است که متقاضیان تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل نیز زیاد باشد.

هزینه تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل چقدر است؟ این یکی از سوالات متداولی است که کاربران سایت آموزشگاه تعمیرات موبایل زانکو از ما می پرسند. اگر تاچ ال سی دی گوشی شما شکسته باشد، هزینه تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل (سامسونگ، آیفون، هواوی، سونی و …) به یکی از دغدغه های اصلی شما تبدیل می شود.

خدمات تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل انواع برند ها توسط متخصصین تعمیرات موبایل زانکو پذیرفته می شود.

ال سی دی گوشی چیست؟

شاید تصور خیلی از افراد از تاچ ال سی دی گوشی موبایل، بخش شیشه ای روی صفحه نمایش باشد که آن را لمس می کنند و از طریق آن با گوشی کار می کنند، اما اینطور نیست. تاچ ال سی دی گوشی از قطعات متعددی ساخته شده است.

ساختار صفحه نمایش گوشی ها بسته به نوع آن ها متفاوت است. در صورتی که می خواهید با تفاوت میان انواع صفحه نمایش به کار رفته در گوشی های موبایل آشنا شوید، مقاله آشنایی با انواع صفحه نمایش موبایل زانکو را مطالعه کنید. 

تعویض ال سی دی گوشی 

شکستن صفحه نمایش گوشی و خرابی تاچ ال سی دی از جمله رایج ترین خرابی های موبایل است که تقریبا برای همه افرادی که از گوشی های هوشمند استفاده می کنند پیش آمده. هرچقدر هم از گوشی موبایل خود مراقبت کنید، باز هم یک لحظه غفلت کافی است تا گوشی شما زمین بخورد و صفحه نمایش آن بشکند.

تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل یکی از رایج ترین تعمیرات در گوشی های موبایل است. تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل به دلایل مختلف از جمله ضربه خوردن گوشی و شکستن ال سی دی، آب خوردگی گوشی، یا از کار افتادن صفحه نمایش و تاچ ال سی دی گوشی به هر دلیلی انجام می شود. 

ساختار تاچ و ال سی دی گوشی

برای این که بهتر با ساختار صفحه نمایش گوشی و نحوه عملکرد آن آشنا شوید، ساختار ال سی دی گوشی را به صورت مختصر مرور می کنیم و به خرابی های مختلف و رایج در تاچ و ال سی دی گوشی ها می پردازیم. با خواندن این مطالب بهتر می توانید خرابی ال سی دی خود را تشخیص دهید و نحوه عملکرد آن را درک کنید. این مقاله می تواند بسیاری از سوالاتی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد را پاسخ گوید.

همانطور که گفتیم تاچ و ال سی دی گوشی های موبایل از قطعات متعددی ساخته شده است که هر یک وظیفه خاصی بر عهده دارد. در صورتی که تاچ و ال سی دی گوشی شما خراب شود، به بیان عام باید آن را تعویض کنید. اما از نظر فنی، مسئله پیچیده تر است و خرابی ممکن است به یکی از قطعات خاص موجود در تاچ و ال سی دی مربوط باشد.

به طور کلی تاچ و ال سی دی گوشی شامل پنج قطعه اصلی است:

1. گلس ال سی دی

گلس ال سی دی لایه شیشه ای روی صفحه نمایش است که وظیفه محافظت از ال سی دی را در برعهده دارد. شیشه گوریلاگلس یکی از انواع گلس است که در گوشی های مدرن امروزی از آن استفاده می شود. گوریلا گلس در واقع نوعی گلس است. این گلس با محافظ پلاستیکی ای که بعدا برای محافظت از گوشی و جلوگیری از خط و خش افتادن روی صفحه نمایش خریداری و نصب می کنید متفاوت است. گلس ال سی دی که از آن صحبت می کنیم، در کارخانه روی گوشی ها پرس می شود.

2. تاچ یا دیجیتایزر

لایه زیر گلس گوشی، تاچ یا دیجیتایزر است. تاچ گوشی همان لایه ای است که فرمان های لمسی شما را تشخیص می دهد و اگر خراب شود، گوشی دیگر به لمس جواب نمی دهد. تاچ یک کابل مستقل دارد که به سوکت روی مادربرد وصل می شود. اگر گوشی شما بعد از ضربه خوردن به فرمان های لمسی جواب نمی دهد، به احتمال زیاد تاچ گوشی خراب شده است.

3. ال سی دی

ال سی دی گوشی زیر تاچ قرار می گیرد و تصاویر توسط آن نمایش داده می شود. اگر گوشی بعد از ضربه خوردن هیچ تصویری نشان نمی دهد یا روی آن خط افتاده، ال سی دی دستگاه خراب شده و باید تعویض شود.

4. بک لایت

زیر ال سی دی گوشی یک مجموعه چراغ های نورانی وجود دارد که به آن بک لایت می گویند. وظیفه بک لایت گوشی ساطع کردن نور برای نمایش تصاویر است. این قطعه به پشت ال سی دی وصل است و می توان ال سی دی و بک لایت را یک قطعه در نظر گرفت. اما برای این که ساختار و عملکرد ال سی دی را بهتر در کنیم، آن ها را به صورت جداگانه توضیح می دهیم.

5. فریم ال سی دی

فریم ال سی دی تمام قطعات و لایه های ال سی دی گوشی را در یک مجموعه یکپارچه در کنار هم نگه می دارد. گلس، تاچ، ال سی دی و بک لایت همه روی فریم ال سی دی پرس می شوند و به شکل یک مجموعه یکپارچه در می آیند.

از کجا بفهمیم گلس ال سی دی شکسته؟

در صورتی که صفحه نمایش گوشی شما شکسته، ممکن است این شکستگی مربوط به گلس ال سی دی باشد که در این حالت تعویض و تعمیر آن هزینه زیادی در پی ندارد. برای تعویض گلس ال سی دی گوشی نیازی نیست گوشی باز شود و نیازی به تعویض کل ال سی دی هم وجود ندارد.

برای این که تشخیص دهید آیا گلس صفحه نمایش شکسته یا ال سی دی، ببینید بعد از شکستگی هنوز امکان کار کردن با گوشی وجود دارد یا نه. اگر با وجود شکستگی صفحه نمایش، هنوز گوشی کار می کند، تصاویر را بدون مشکل نمایش می دهد و به فرمان های لمسی شما پاسخ می دهد، به احتمال زیاد گلس شما شکسته است.

تعویض گلس ال سی دی

تعویض گلس ال سی دی راحت تر و کم هزینه تر از تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل گوشی است. در صورتی که بعد از شکستگی گوشی، همه قسمت های تاچ کار کند و تصاویر بدون هیچ مشکلی نمایش داده شوند، می توانید فقط گلس را تعویض کنید. تعمیرکاران گوشی با استفاده از دستگاه مخصوص و با دقت گلس شکسته شده گوشی را از روی صفحه نمایش بر میدارند و بدون این که به لایه های زیری آسیبی برسد، گلس جدید را جایگزین آن می کنند.

از کجا بفهمیم تاچ شکسته یا ال سی دی؟

اگر تاچ گوشی شکسته باشد، تصاویر بدون هیچ مشکلی نمایش داده می شوند اما گوشی به فرمان های لمسی شما پاسخ نمی دهد. ممکن است فقط قسمت های خاصی از تاچ از کار بیفتند یا این که تاچ اصلا کار نکند. این را به راحتی می توانید تست کنید. گوشی را روشن کنید و ببینید آیا به فرمان های لمسی شما پاسخ می دهد یا نه.

همانطور که گفتیم وظیفه ال سی دی گوشی، نمایش تصاویر است. بنابراین در صورتی که نمایش تصاویر به مشکل بخورد یعنی ال سی دی گوشی خراب شده است. نشانه های خرابی ال سی دی عبارتند از:

 • سیاه شدن و عدم نمایش تصاویر
 • لکه های تیره یا ترک های تار عنکبوتی شکل روی صفحه نمایش
 • لکه های شبیه جوهر روی صفحه نمایش
 • خط افتادن روی صفحه نمایش
 • تاریک شدن صفحه نمایش و دشواری در دیدن تصاویر
 • تغییر رنگ صفحه نمایش (سیاه یا بنفش شدن بعضی از قسمت های ال سی دی)

در صورتی که با وجود مشکل در نمایش تصاویر، تاچ شما به خوبی کار می کند و گوشی به فرمان های لمسی شما پاسخ می دهد یعنی دیجیتایزر سالم است. البته چه تاچ سالم باشد چه نباشد، مجموعه صفحه نمایش گوشی باید به طور کامل تعویض شود.

کد تست ال سی دی گوشی سامسونگ

کد تست گوشی یکی از امکانات کاربردی برای بررسی سلامت بخش های مختلف گوشی از جمله صفحه نمایش و تاچ گوشی است. برای تست گوشی سامسونگ کد #*۰#* را شماره گیری کنید. تا منوی زیر باز شود:

هزینه تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل سامسونگ | آیفون | هواوی | ال جی | سونی | بلک بری و تمامی مدل های تلفن همراه در سایت زانکو

تست ال سی دی گوشی

گزینه های Red ,Green ,Blue (آبی، سبز و قرمز) عملکرد صفحه نمایش را به شما نشان می دهند. هر یک از این رنگ ها را که انتخاب کنید کل صفحه نمایش به آن رنگ در می آید و می توانید ببینید آیا پیکسل سوخته یا مشکل در نمایش تصویر وجود دارد یا نه. 

تست بک لایت گوشی

گزینه Dimming هم حداقل و حداکثر روشنایی صفحه را در رنگ های آبی، سبز و قرمز به شما نشان می دهد. وقتی صفحه نمایش را لمس می کنید، نور زمینه در این سه طیف رنگ باید به حداکثر و حداقل برسد و اگر ال سی دی یا بک لایت مشکل داشته باشد اینجا مشخص می شود.

تست تاچ گوشی

 اگر گزینه Touch را انتخاب کنید، صفحه تست دیجیتایزر صفحه نمایش باز می شود. در این صفحه باید همه مربع ها را لمس کنید و اگر هر قسمت از تاچ گوشی مشکل داشته باشد در اینجا مشخص می شود.

تعمیر ال سی دی گوشی

در گوشی های قدیمی تر چون تاچ و ال سی دی جدا بودند امکان تعویض مستقل آن ها وجود داشت. در صورتی که فقط تاچ ال سی دی خراب می شد، تعمیرکار می توانست بدون تعویض ال سی دی، فقط تاچ را تعویض کند. اما در گوشی های امروزی طراحی صفحه نمایش به شکلی است که تاچ و ال سی دی روی هم پرس می شوند و به صورت یک مجموعه مستقل در می آیند؛ بنابراین امکان تعویض مستقل آن ها وجود ندارد.

از این رو اگر ال سی دی گوشی شما خراب شده یعنی گوشی در نمایش تصاویر مشکل پیدا کرده است، چه تاچ کار کند چه کار نکند، روند و هزینه تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل برای شما تفاوتی ندارد.

سوسو زدن صفحه نمایش گوشی

سوسو زدن صفحه نمایش گوشی یا کمرنگ شدن صفحه گوشی و چشمک زدن آن، به این معنی است که ال سی دی گوشی مشکل پیدا کرده است. ممکن است بعد از چند روز یا چند ماه ال سی دی به طور کامل بسوزد. بنابراین بهتر است هر چه زودتر به فکر تعویض و تعمیر آن باشید.

علامت های نیم سوز شدن صفحه گوشی

 • کار نکردن تاچ در بعضی قسمت ها
 • تاریک شدن صفحه نمایش
 • سیاه شدن بخشی از صفحه نمایش
 • سوسو زدن صفحه نمایش
 • وجود هاله یا خط های رنگی روی صفحه نمایش
 • زرد شدن صفحه نمایش گوشی
 • تغییر رنگ تصاویر
 • بنفش شدن قسمتی از صفحه نمایش
 • پرش تصویر گوشی
 • نقطه سفید روی صفحه گوشی

بهترین روش جلوگیری از شکستن تاچ و ال‌سی‌دی گوشی چیست؟

این گفته که پیشگیری بهتر از درمان است برای صفحه نمایش گوشی نیز صدق می کند. بهتر است به دنبال بهترین روش ها برای جلوگیری از شکستن تاچ و ال سی دی گوشی باشیم تا این که بعد از آسیب دیدن صفحه نمایش به دنبال تعمیر آن برویم. 

شکستن ال سی دی گوشی می تواند هزینه زیادی برای شما به همراه داشته باشد بنابراین بهتر است تا جای ممکن از این اتفاق جلوگیری کنید. البته نباید فراموش کرد که ضربه خوردن و زمین خوردن گوشی تقریبا اجتناب ناپذیر است؛ پس چه کار کنیم؟

1. گلس محافظ

در حال حاضر محافظ های پیشرفته و مرغوبی برای صفحه نمایش گوشی در بازار موجود است. محافظ صفحه نمایش گوشی در گذشته عمدتا از جنس پلاستیک یا طلق نرم بوده و مقاومت زیادی در برابر ربه نداشتند. در حال حاضر هم صفحه نمایش های بسیار ارزان در بازار از همین نوع هستند.

اما با پیشرفت تکنولوژی محفظ صفحه نمایش شیشه ای که با عنوان گلس محافظ هم شناخته می شوند به بازار آمدند. این گلس ها با گلس ال سی دی که در کارخانه روی صفحه نمایش پرس می شود متفاوت هستند. گلس های محافظ را به صورت جداگانه باید خریداری و نصب کنید.

گلس های محافظ صفحه نمایش به خوبی می توانند از گوشی در برابر ضربات خفیف تا متوسط محافظت کنند. در صورتی که گوشی گلس محافظ داشته باشد و ضربه بخورد معمولا گلس محافظ ضربه را جذب کرده و اگر ضربه شدید باشد، خود گلس محافظ میکشند اما به صفحه نمایش گوشی آسیبی وارد نمی شود.

اگر گلس محافظ بشکند خودتان می توانید با هزینه بسیار پایینی آن را تعویض کنید. در حال حاضر نسل جدید محافظ های صفحه نمایش که به صورت نانو هستند و در شکل مایع یا ورقه های نازک عرضه می شوند، در حال کسب محبوبیت زیادی هستند. محافظ های سرامیکی نیز که شباهت زیادی به محفظ های نانو دارند اما به نرمی محافظ های نانو نیستند، به خوبی از گوشی در برابر ضربات محافظت می کنند.

2. کیف و کاور محافظ

برای محافظت از گوشی در برابر ضربات می توانید از کاور یا کیف هم استفاده کنید. کاور محافظ گوشی از آسیب ناشی از ضربه به ال سی دی و بدنه گوشی جلوگیری می کند.

هزینه تعویض ال سی دی گوشی

همانطور که گفتیم تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل یکی از متداول ترین تعمیرات است چرا که صفحه نمایش گوشی های هوشمند نسبت به ضربه و فشار بالا حساس هستند. از طرف دیگر تقریبا غیرممکن است که هرگز گوشی از دست ما زمین نخورد. 

عوامل متعددی همچون مدل گوشی، استفاده از قطعات اصلی یا فیک، داشتن گارانتی، محل ارائه خدمات، سابقه و تجربه تعمیرکار موبایل، و نوع آسیب وارده به صفحه نمایش روی هزینه تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل موثر هستند. در ادامه این موارد را بیشتر توضیح می دهیم.

1- هزینه تعویض ال سی دی گوشی های مختلف

هزینه تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل بسته به برند و مدل گوشی، در دسترس بودن قطعات جانبی، محبوب بودن گوشی، و سایز گوشی متفاوت است. 

قیمت صفحه نمایش گوشی های مختلف با هم متفاوت است. برای مثال قیمت ال سی دی گوشی سامسونگ با قیمت ال سی دی گوشی های آیفون یا هواوی متفاوت است. این به کیفیت صفحه نمایش و اصل بودن آن نیز بستگی دارد. هر چه گوشی جدیدتر باشد یا مدل بالاتری داشته باشد، صفحه نمایش آن گران تر است. مثلا هزینه تعویض ال سی دی آیفون 12 بی شک با هزینه تعویض ال سی دی آیفون 6 تفاوت زیادی دارد. اندازه گوشی نیز مهم است و هرچه اندازه گوشی بزرگتر باشد، طبیعتا قیمت صفحه نمایش آن بالاتر است.

بنابراین به طور کلی پیش از این که مدل و برند گوشی شما را بدانیم، نمی توانیم یک برآورد دقیق از قیمت ال سی دی نو و هزینه تعویض آن انجام دهیم.

2- ال سی دی اصلی یا فیک گوشی

این که تعمیرکار برای تعمیر ال سی دی گوشی شما از یک ال سی دی اصل استفاده می کند یا ال سی دی فیک تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده تعمیر برای شما دارد. استفاده از قطعات فیک یا دست دوم ریسک بالایی دارد بنابراین توصیه می کنیم همیشه از قطعات اصل استفاده کنید، حتی اگر قیمت بالاتری داشته باشند. مطمئن باشید هزینه بالاتری که برای خرید قطعه اصل و نو می پردازید ارزشش را دارد.

حتما به تعمیرکاری مراجعه کنید که به او اطمینان دارید و می دانید که برای گوشی شما از قطعات مرغوب و اصل استفاده می کند. اگر برای کاهش هزینه تعمیرات از قطعات فیک استفاده می کنید، باید بدانید که گوشی شما هرگز عملکرد اولیه اش را نخواهد داشت و احتمال خرابی و مشکل پیدا کردن قطعات فیک بسیار بالا است.

3- محل ارائه خدمات و تجربه تعمیرکار

یکی از عوامل موثر بر هزینه تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل این است که گوشی را برای تعمیر به چه محلی می برید و آن را به کدام تعمیرکار می سپارید. معمولا هزینه تعمیر گوشی بسته به محلی که در آن هستید یا محلی که مغازه تعمیرات در آن است متفاوت است. یکی از بزرگترین مزایای خدمات آنلاین تعمیرات موبایل این است که محدودیت های جغرافیایی از بین می رود و می توانید در هر جایی که هستید از خدمات تعمیرات موبایل با قیمت استاندارد بهرمند شوید.

از سوی دیگر این که تعمیرکاری که انتخاب کردید چقدر در کارش متخصص و مجرب است نیز روی هزینه کلی تعمیرات تاثیر دارد. این که تعمیرکار در تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل مهارت و تجربه لازم را داشته باشد بسیار مهم است. در انتخاب تعمیرکار متخصص خیلی دقت کنید چون هزینه تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی گوشی موبایل کم نیست و اگر تعمیرکار در کارش مهارت لازم را نداشته باشد ممکن است گوشی شما مشکل پیدا کند و مجبور شوید دوباره هزینه بیشتری را برای تعمیر آن بپردازید.

تیم زانکو در انتخاب تعمیرکاران موبایل و قطعات استفاده شده در تعمیرات با وسواس و دقت بالایی عمل می کند. یکی از مهم ترین اصول و ارزش های آموزشگاه زانکو حفظ اعتماد مشتریان و هنرجویان است و در این راستا کلیه خدمات آموزشی و تعمیراتی ارائه شده توسط این آموزشگاه کاملا تضمینی و تحت نظارت خود آموزشگاه ارائه می شود.

علاقمندان به حرفه تعمیرات موبایل نیز می توانند برای کسب اطلاع درباره هزینه کلاس و لوازم آموزش تعمیرات موبایل و شرایط این دوره از طریق واتساپ با پشتیبانی زانکو در ارتباط باشند

تعویض و تعمیر تاچ ال سی دی گوشی موبایل

تکمیل فرم ثبت سفارش

تماس تیم پشتیبانی با شما

ارسال دستگاه به مرکز تعمیرات

پردازش و تعمیرات

تحویل دستگاه به مشتری

تعویض و تعمیر تاچ ال سی دی گوشی موبایل

خدمات تعمیرات آنلاین زانکو برای تعویض و تعمیر تاچ ال سی دی گوشی موبایل کلیه برندهای موجود در بازار را پوشش می دهد. کلیه خدمات تعمیر و تعویض تاچ تا سی دی و گلس انواع مدل ها و برندهای موبایل در زانکو پذیرفته می شود.

تکمیل فرم ثبت درخواست تعویض و تعمیر تاچ ال سی دی گوشی موبایل

چرا خدمات تعمیر موبایل زانکو را انتخاب کنیم؟

تیم مدرسین دوره تعمیرات موبایل آموزشگاه زانکو با سابقه درخشان در زمینه تعمیرات و آموزش تعمیرات انواع تلفن همراه، خدمات تعمیرات موبایل را به صورت کاملا حرفه ای و تضمینی خدمت کاربران عزیز سایت زانکو ارائه می دهند.
کلیه تعمیرکاران و مدرسین گزینش شده برای همکاری با آموزشگاه زانکو از مهارت و تخصص لازم برای انجام کار های تعمیراتی انواع برندهای گوشی های هوشمند برخوردار هستند. تمامی خدمات تعمیراتی آموزشگاه زانکو به صورت کاملا تضمینی ارائه می شود.
همین حالا فرم درخواست تعمیرات آنلاین موبایل را پر کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و پروسه تعمیرات دستگاه شما در اولین فرصت آغاز شود.

 • تعمیر تاچ ال سی دی سامسونگ
 • تعمیر تاچ ال سی دی آیفون
 • تعمیر تاچ ال سی دی سونی
 • تعمیر تاچ ال سی دی آیفون
 • تعمیر تاچ ال سی دی اچ تی سی
 • تعمیر تاچ ال سی دی بلک بری
 • تعمیر تاچ ال سی دی ال جی
 • تعمیر تاچ ال سی دی هواوی
 • تعمیر تاچ ال سی دی شیائومی
 • و …