زانکو
زانکو
فرمتExfat , فرمتFat32 , فرمتNtfs , تفاوت بین فرمت Ntfs , Fat32 , Exfat

چه تفاوتی بین فرمت NTFS , FAT32 , exFAT وجود دارد؟

چه تفاوتی بین فرمت NTFS , FAT32 , exFAT وجود دارد؟

فرمت کردن فلش مموری، هارد یا حتی رم گوشی فرآیندی است که برای ایجاد امکان ذخیره سازی اطلاعات درونشان لازم است.

مهمترین نکته ای که در این مورد باید به آن ها توجه کنید، انتخابFile System مناسب دستگاه شماست.

در واقع فایل سیستم مشخص می کند که اطلاعات مورد نیاز چگونه روی درایو ذخیره شوند و چه دسترسی و خصوصیاتی می توانیم به آن بدهیم.

در ادامه ۳ فرمت نام برده شده را با هم مقایسه می کنیم

معرفی فرمت NTFS

چه تفاوتی بین فرمت Ntfs , Fat32 , Exfat وجود دارد؟ وبلاگ

فرمت NTFSسیستم فایلی است که به طور پیشفرض در ویندوز به کار رفته است. بر خلاف سایر فرمت ها NTFSمحدودیت بسیار کمتری در حجم اطلاعات فایل ذخیره تا ۲۵۶ ترابایت دارد و از ویژگی هایی مثل تعیین سطح دسترسی امنیتی، بازیابی سریع درایو در صورت crashکردن ، رمزنگاری اطلاعات و… پشتیبانی می کند.

یکی از مهمترین معایت این سیستم فایل عدم پشتیبانی آن در سیستم های غیر ویندوزی است به طور پیشفرض تنها mac osتوانایی خواندن این فرمت را دارند و همین موضوع در اکثر توزیع های لینوکس هم وجود دارد. بنا بر این بهتر است از آن تنها برای درایو سیستمی ویندوز استفاده شود.

معرفی فرمت FAT32

چه تفاوتی بین فرمت Ntfs , Fat32 , Exfat وجود دارد؟ وبلاگ

سیستم فایل FAT32نسبت به دو فرمت دیگر قدیمی تر بوده و همین باعث شده که در تمامی سیستم عامل ها حتی کنسول های بازی نیط پشتیبانی بشود محدودیت آن عدم ذخیره فایل های بیشتر از ۴ گیگابایت است. همچنین پارتیشن ساخته شده با این فرمت باید کمتر از ۸ ترابایت ظرفیت داشته باشد

بنابراین اگر مسائل امنیتی چندان برایتان مهم نیست و می خواهید از درایو قابل حمل خود در سایر سیستم ها نیز استفاده کنید، FAT32گزینه مناسبی خواهد بود.

معرفی فرمت exFAT

چه تفاوتی بین فرمت Ntfs , Fat32 , Exfat وجود دارد؟ وبلاگ

فرمت exFATویژگی های مربوط بهNTFSرا با امکانات بیشتری فراهم کرده و محدودیت هایFAT32را هم ندارد به طوری که با این قالب می توانید تا حدود ۱ میلیون ترابایت فایل ذخیره کنید. این ویژگی در کنار پشتیبانی کامل در سایر سیستم عامل ها باعث کاربرد زیاد آن در انواع ذخیره ساز شده است.

 

❌بنابر این در صورتی که دستگاه شما هماهنگ با این فرمت است و نیاز به نگهداری حجیم فایل ها دارید بهترین گزینه برای شماexFATخواهد بود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights