زانکو
زانکو
آموزش حل مشکلات رایج پرینتر کانن ، مشکلات رایج پرینترهای کانن Canon  به همراه کدهای خطا پرینتر کانن - آموزشگاه زانکو

مشکلات رایج پرینترهای کانن Canon  به همراه کدهای خطا پرینتر کانن

مشکلات رایج پرینترهای کانن Canon  به همراه کدهای خطا پرینتر کانن

کانن یکی از محبوب ترین برندهای پرینتر در بازار است. علت این محبوبیت کیفیت و دوام بالای این پرینترها است. البته این بدان معنا نیست که پرینترهای کانن هرگز ایرادی پیدا نمیکنند. پرینترهای کانن هم مثل سایر دستگاه ها ممکن است دچار مشکل شوند. ما در این مقاله مشکلات رایج پرینترهای کانن و راه حل آن ها را برای شما جمع آوری کرده ایم و در بخش دوم کدهای خطای متداول پرینترهای کانن را شرح دادیم و روش برطرف کردن آن ها را به شما آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

مشکلات رایج پرینترهای کانن Canon  به همراه کدهای خطا پرینتر کانن وبلاگ

مشکل پرینت نگرفتن پرینتر

برای حل مشکل پرینت نگرفتن پرینتر کانن اول چک کنید پرینتر به برق وصل باشد و خاموش نشده باشد. وقتی چراغ پرینتر روشن باشد، و چشمک نزند، کار پرینت را شروع میکند. اگر عکس مورد نظرتان گرافیک و تصاویر پیچیده ای داشته باشد ممکن است پرینت کمی با تاخیر شروع شود. در این صورت هم منتظر بمانید تا چراغ پرینتر دیگر چشمک نزند و روشن بماند.

گاهی اوقات وجود چند فرمان پرینت که آن ها را حذف نکرده اید باعث میشود پرینت مورد نظرتان شروع نشود. حتما یک بار صف فرمان های پرینت را پاک کنید و دوباره از صفحه مورد نظرتان پرینت بگیرید.

در ضمن، حتما از به روز بودن و سالم بودن درایورهای پرینتر اطمینان حاصل کنید.

مشکل کند شدن پرینتر کانن

یکی از رایج ترین مشکلات پرینترهای خانگی کند شدن سرعت آن هاست. این مشکل معمولا وقتی پیش می آید که تنظیمات پرینت روی حالت با کیفیت بالا باشد. یکی از روش های ساده برای بالا بردن سرعت پرینتر این است که کیفیت پرینت را پایین بیاورید یا تنظیمات را روی حالت  draft modeبگذارید. با این کار نه تنها سرعت پرینت شما بالا میرود بلکه در مصرف جوهر یا تونر هم صرفه جویی میکنید. روش دیگری که برای افزایش سرعت پرینترهای خانگی وجود دارد این است که هنگام پرینت گرفتن از صفحات وبسایت تصاویر آن را حذف کنید.

مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر کانن

مشکلات پرینترهای کانن، مشکل پرینتر کانن

 

پرینتر از طریق یک پیام یا زنگ هشدار به شما اطلاع میدهد که کاغذ در آن جمع شده. در این مواقع اولین کاری که باید بکنید این است که پرینتر را خاموش کنید و از برق بکشید. سپس بدون لمس قطعات پرینتر به آرامی کاغذ جمع شده را بیرون بکشید. مطمئن شوید که هیچ تکه کاغذی داخل پرینتر باقی نمانده.


فیلم آموزش تعمیرات پرینتر زانکو با پشتیبانی فنی واقعی استاد + صدور مدرک معتبر


کمرنگ یا محو شدن پرینت ها

بی کیفیت شدن پرینت معمولا ناشی از مسدود شدن هد پرینتر است. اغلب جوهر خشک شده این مشکل را ایجاد میکند. این مشکل در پرینترهای جوهرافشانی که به ندرت از آن ها استفاده میشود بسیار رایج است. در این حالت علاوه بر کمرنگ شدن پرینت ممکن است خطوط افقی یا لکه هم روی صفحه ظاهر شود. شما میتوانید با استفاده از برنامه utility  خود پرینتر این جوهر خشک شده را تمیز کنید. بعد از اجرا کردن برنامه، یک صفحه آزمایشی پرینت بگیرید و ببینید که آیا مشکل حل شده یا نه.

مشکلات رایج پرینترهای کانن Canon  به همراه کدهای خطا پرینتر کانن وبلاگ

گاهی اوقات علت محو شدن پرینت این است که جوهر پرینتر در حال تمام شدن است. با این حال اگر چنین مسئله ای وجود داشته باشد پرینتر خودش به شما هشدار میدهد. اگر جوهر پرینتر رو به اتمام است حتما کارتریج جوهر را تعوض کنید.

برای مطالعه مقاله رایگان مشکلات رایج پرینترهای جوهر افشان و راه حل آن ها آموزشگاه زانکو کلیک کنید.

مشکل خطای بدون کاغذ (No Paper) پرینتر کانن

اگر با وجودی که پرینتر کاغذ دارد باز هم خطای بدون کاغذ را نشان میدهد، شاید جسم خارجی ای روی سینی پشتی پرینتر قرار گرفته باشد. پرینتر را خاموش کنید و از برق بکشید؛ سپس جسم خارجی را بردارید.

علت دیگر مشکل خطای بدون کاغذ در پرینتر کانن این است که شاید کاغذ را به درستی داخل پرینتر قرار نداده اید. هنگام گذاشتن کاغذ مطمئن شوید که لبه های کاغذها روی هم قرار میگیرند. کاغذها را باید به صورت عمودی داخل پرینتر بگذارید.

گاها خطای بدون کاغذ به این دلیل ظاهر میشود که کاغذ ها لوله شده اند، چروک هستند یا بیش از حد ضخیم اند. از کاغذ جدید استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که اندازه کاغذ شما با تنظیمات فایلی که میخواهید از آن پرینت بگیرید همخوانی دارد. در نهایت، فید رولر پرینتر رو تمیز کنید تا مشکل شما حل بشه.

مشکل پرینت ناقص در پرینتر کانن

گاهی اوقات پرینتر بدون این که کار پرینت را تمام کند، در حین کار متوقف میشود. این اتفاقی غیرمعمولی نیست به ویژه اگر تصاویر یا فایل هایی که برای پرینت انتخاب کرده اید پیچیده و سنگین باشند. ممکن است علت توقف پرینتر در هنگام پرینت گرفتن این باشد که خود پرینتر یا کامپیوتر در حال پردازش داده های حجیم هستند. وقتی پردازش تکمیل شود پرینت از سر گرفته خواهد شد.

مشکلات پرینترهای کانن، مشکل پرینتر کانن

ممکن است پرینتر برای مدت زیادی متوقف بماند و این امر باعث شود بخش هایی از پرینتر مثل هد پرینت بیش از حد داغ شوند. اگر این اتفاق افتاد پرینتر را خاموش کنید تا خنک شود. اگر پرینتر خودش کار را از سر نمیگیرد، حداقل برای 15 دقیقه آن را خاموش کنید. اگر باز هم کار نمیکند، بهتر است از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

معنای کدهای خطا در پرینتر کانن

مشکلات پرینترهای کانن، مشکل پرینتر کانن

کد خطای Error B203 پرینتر کانن

کد خطای B203 بسیار رایج است و اغلب در همه پرینترهای کانن نمایش داده میشود. این خطا زمانی نشان داده میشود که پرینتر سعی میکند یک فرمان پرینت را اجرا کند اما نمیتواند آن را به درستی پیش ببرد. علت این خطا با مشکلات ساده داخلی پرینتر مثل آسیب دیدن هد پرینت یا آپدیت تازه فریمور (firmware) در ارتباط است.

راه حل:

 • اول پرینتر را خاموش کنید و چک کنید که کارتریج های جوهر پر باشند.
 • میتوانید کارتریج ها را از پرینتر بیرون بیاورید و ببینید که چقدر جوهر دارند.
 • پرینتر را روشن کنید و اجازه دهید هد پرینتر به سمت چپ و راست حرکت کند.
 • صبر کنید که هد به سمت چپ برود.
 • این کار باعث میشود پرینتر تنظیمات پیکربندی را بارگذاری کرده و خودش را از داخل تمیز کند.
 • اگر مشکل حل نشد دوباره این کار را تکرار کنید.
 • چک کنید که کاغذ داخل پرینتر گیر نکرده باشد.
 • اگر کارتریج ها به درستی نصب نشده اند آن ها را درست جا بیندازید.
 • یک دور پرینتر را از روی کامپیوتر حذف کرده و دوباره آن را پیکربندی کنید.

کد خطای Error 5100 پرینتر کانن

این کد خبر از یک مشکل سخت افزاری میدهد. اکثر اوقات این مشکل به کارتریج مربوط است؛ آلودگی داخلی، ایراد در مسیر حرکت کارتریج یا مسدود شدن هد پرینت. این مشکلات غالبا برای قطعاتی ایجاد میشوند که فرسوده شده اند. اگر به تازگی پرینتر را خریداری کرده اید و این خطا را مشاهده کردید، ممکن است یک قطعه محافظ یا نوار چسب داخل پرینتر مانده باشد که آن را جدا نکرده اید.

راه حل:

مشکلات پرینترهای کانن، مشکل پرینتر کانن

 • چک کنید که کاغذ داخل پرینتر جمع نشده باشد
 • چک کنید که کارتریج درست جا خورده باشد
 • پرینتر را ریست کنید
 • گرد و خاک داخل پرینتر را تمیز کنید
 • نوار انکودر پرینتر را تمیز کنید
 • چک کنید که مانع یا انسدادی وجود نداشته باشد
 • جاذب (Absorber) جوهر را ریست کنید

کدخطای Error 5200 پرینتر کانن

کد خطای Error 5200 به سطح و مصرف جوهر داخل پرینتر مربوط است. مشکلاتی مثل پایین بودن سطح جوهر، خرابی کارتریج جوهر یا کثیف شدن هد پرینتر ممکن است موجب این خطا شوند.

راه حل:

مشکلات پرینترهای کانن، مشکل پرینتر کانن

اول از همه پرینتر را خاموش کنید و چند ثانیه صبر کنید و بعد روشنش کنید.

اگر مشکل حل نشد پرینتر را از برق بکشید.

اگر باز هم مشکل حل نشد پرینتر را دوباره به برق بزنید، آن را خاموش کنید. دکمه استاپ را بزنید و دو ثانیه نگه دارید، دکمه روشن کردن را بزنید و آن را نگه دارید و دکمه استاپ را رها کنید، دکمه استاپ را پنج بار بزنید و حالا هر دو دکمه را رها کنید. صفحه ال سی دی پرینتر سفید میشود و پرینتر ریست خواهد شد. اگر کامپیوتر شما این پیام را نشان داد که «new hardware is detected» یعنی سخت افزار جدید شناسایی شده، آن را نادیده بگیرید. حالا یک بار دیگر پرینتر را خاموش و روشن کنید.

اگر همه این روش ها را امتحان کردید و هنوز ارور 5200 رفع نشده، باید همه کارتریج های جوهر را عوض کنید. حتی اگر کارتریج های شما پر هستند، تعویض کارتریج باعث میشود سطح درجه بندی پرینتر دوباره تنظیم شده و مشکل شما حل شود.

کد خطای Error 6000 پرینتر کانن

این کد خطا مشکلات متعددی را نشان میدهد که عمدتا به سینی کاغذ مربوط اند. مثلا وقتی گرد و خاک یا خرده کاغذ سینی را مسدود کرده باشند این کد خطا نمایش داده میشود.

مشکلات پرینترهای کانن، مشکل پرینتر کانن

راه حل:

 1. اول پرینتر را از برق بکشید و چند ثانیه صبر کنید.
 2. حالا دوباره آن را به برق بزنید و روشن کنید.
 3. دکمه پاور را چند ثانیه نگه دارید و بعد دو بار دکمه استاپ را بزنید.
 4. این کار را یک یا دو بار دیگر تکرار کنید.
 5. حالا دکمه پاور را به آرامی رها کنید.
 6. در پایان دکمه استاپ را 4 بار بزنید.

برای مطالعه مشکلات رایج پرینتر اچ پی hp آموزشگاه زانکو کلیک کنید

کد خطای Error 5B00 پرینتر کانن

گاهی اوقات سیستم های جوهر پیوسته باعث میشوند کمی جوهر داخل پرینتر بریزد و پد های پرینتر را پر کند و بنابراین خطای 5B00 ایجاد شود. این ارور وقتی نمایش داده میشود که جاذب inkpad  پرینتر پر از جوهر شود. اگر این مشکل را دارید میتوانید کانتر جوهر را ریست کنید.

راه حل:

 1. پرینتر ار خاموش کنید.
 2. دکمه resume را نگه دارید.
 3. دکمه پاور را نگه دارید.
 4. دکمه resume را رها کنید.
 5. دکمه پاور را رها کنید.
 6. دکمه ریست را چهار بار بزنید و بلافاصله دکمه پاور را بزنید تا جاذب کانتر ریست شود.
 7. پرینتر را روشن کنید. مشکل شما باید حل شده باشد.

کد خطای Error B200 پرینتر کانن

کد خطای Error B200 در پرینترهای کانن میتوانید نشان دهنده مشکل در کارتریج یا خرابی هد پرینت باشد. با وجودی که هد پرینت یکی از مهم ترین قطعات پرینتر است (چون جوهر را از کارتریج به کاغذ منتقل میکند، این مشکل حل شدنی است.

راه حل:

 1. پرینتر را ریست کنید: پرینتر را از برق بکشید و سی دقیقه صبر کنید. با این کار پرینتر خنک میشود سپس مطمئن شوید که همه قطعات سر جای خودشان قرار دارند و بعد پرینتر را روشن کنید.
 2. هرگونه مانعی را برطرف کنید. شاید چیزی برای هد پرینت مشکل ایجاد کرده باشد. در پرینتر را باز کنید و با احتیاط هد پرینتر را از دستگاه خارج کنید و دوباره جا بزنید.

* هد پرینت معمولا یک اهرم دارد که اگر آن را فشار دهید هد جدا میشود.

 1. هد پرینتر را تمیز کنید. برای این کار از گزینه مخصوص خود پرینتر استفاده کنید. اگر هد مسدود شده باشد این روش مشکل شما را برطرف میکند.
 2. هد پرینتر را به صورت دستی با استفاده از الکل یا یک پاک کننده غیر روغنی تمیز کنید. برای این کار از پارچه میکروفیبر استفاده کنید و قبل از این که دوباره پرینتر را به برق بزنید اجازه دهید کاملا خشک میشود.

* هد پرینتر بسیار شکننده است پس با احتیاط با آن کار کنید.

 1. شاید جوهر داخل هد پرینت خشک شده باشد. میتوانید هد را زیر آب بگیرید و اجازه دهید آب از داخلش رد شود و سپس با دستمال کاغذی آن را خشک کنید.
 2. درایورهای پرینتر را دوباره نصب کنید.
 3. کارتریج جوهر را تعویض کنید.

کد خطای Error e02 پرینتر کانن

کد خطای Error e02 وقتی نمایش داده میشود که هد پرینتر بیش از حد داغ شود یا کاغذ را به درستی داخل سینی پرینتر نگذاشته باشید و بنابراین فید رول های پرینتر نتوانند کاغذ را از سینی بردارند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights