زانکو
زانکو
حل مشکل دوربین گوشی، رفع ارور دوربین

علت مشکل دوربین گوشی چیست و چه کار باید بکنیم؟

علت مشکل دوربین گوشی چیست و چه کار باید بکنیم؟

علت مشکل دوربین گوشی چیست؟ اگر دوربین گوشی شما باز نمیشود، ارور میدهد، تصویر آن تار شده، فقط یک صفحه سیاه نشان میدهد،یا هر مشکل دیگری دارد، این مقاله مناسب شماست. ما در این مقاله از سری مقالات آموزش مجازی تعمیرات موبایل زانکو علل مشکل دوربین گوشی را در این متن برای شما توضیح میدهیم و راهکارهایی را برای حل مشکل دوربین گوشی و رفع ارور دوربین گوشی به شما ارائه خواهیم داد.

دوربین گوشی برای بسیاری از دارندگان گوشی های هوشمند یکی از قابلیت های حیاتی گوشی است و کاربرد زیادی دارد. گاهی اوقات پیش می آید که دوربین گوشی شما از کار می افتد یا دچار مشکل میشود. اگر اهل عکاسی و سلفی گرفتن باشید، یا اگر به علل کاری به دوربین نیاز دارید، یا اگر دانشجو هستید و نیاز دارید از جزوه هایتان عکس بگیرید، خرابی دوربین گوشی میتواند برایتان بسیار مشکل ساز و دردسر آفرین باشد.

اما…

چرا دوربین گوشی خراب میشود؟

خرابی دوربین علت های مختلفی میتواند داشته باشد، بعضی از این علت ها جدی تر هستند و نیاز به تعمیر موبایل تخصصی دارند اما بسیاری از آن ها به سادگی قابل حل اند.

 

 1. مشکلات سخت افزاری

در برخی موارد خرابی دوربین گوشی ناشی از علل سخت افزاری است مخصوصا اگر بعد از زمین خوردن گوشی یا خیس شدن گوشی، دوربین آن از کار افتاده باشد. اگر سخت افزار گوشی شما خراب باشد کاری از دست خودتان بر نمی آید و باید از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

 

 1. مشکل نرم افزاری

مشکل دوربین گوشی در اکثر موارد ناشی از ایرادات نرم افزاری است که بخش قابل توجهی از این ایرادات به دست خودتان قابل حل هستند.

آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل – کلیک کنید

 1. نصب اپ های نامناسب

اکثر اوقات هنگام نصب اپلیکیشن های جدید بدون این که به لیست مجوز هایی که از ما میخواهد دقت کنیم، آن ها را میپذیریم. به خصوص اگر اپلیکیشن های خود را از جایی نامعتبر دانلود کنید، ممکن است بعدها برایتان مشکل ساز شود. گاهی اوقات ممکن است مشکل دوربین گوشی به علت نصب یک سری اپلیکیشن ها باشد.

 

 1. استفاده بیش از حد از گوشی

اگر فایل های حجیم و سنگینی که با سخت افزار گوشی شما هماهنگ نیستند را اجرا کنید ممکن است دچار مشکلات نرم افزاری شوید که گاهی اوقات باعث از کار افتادن دوربین گوشی یا افت کیفیت آن میشوند.

 

 1. ویروسی شدن گوشی

هنگام دانلود کردن فایل ها از اینترنت مراقب باشید به خصوص اگر آنتی ویروس خوب ندارید. چون ممکن است گوشی شما ویروسی شود و بعدها مشکلات بیشتری پیدا کنید. خرابی دوربین گوشی میتواند ناشی از ویروسی شدن گوشی هم باشد.

 1. پر شدن حافظه داخلی گوشی

 2. نصفه ماندن آپدیت سیستم عامل گوشی

 3. باگ های نرم افزاری

آموزش تعمیرات موبایل Pdf رایگان – کلیک کنید

روش های حل مشکل دوربین گوشی و رفع ارور متوقف شدن دوربین

Unfortunately, camera has stopped یکی از ارور های رایج دوربین گوشی است که در زیر به روش های حل آن میپردازیم. این روش ها برای رفع  ارور warning: Camera Failed دوربین و مشکلات زیر نیز مناسب است:

 • کار نکردن دوربین جلوی گوشی
 • کار نکردن دوربین پشت گوشی
 • بسته شدن خود به خودی دوربین
 • هنگ کردن دوربین گوشی
 • و …
 1. ری استارت کردن گوشی

اگر بعد از باز کردن دوربین گوشی با ارور مواجه شدید از دوربین خارج شوید، چند دقیقه صبر کنید و دوباره امتحان کنید. اگر ارور از بین نرفته بود یک دور گوشی را ری استارت کنید.

 

 1. گوشی را شارژ کنید (حل مشکل سیاه شدن صفحه دوربین گوشی)

وقتی وارد دوربین گوشی میشوید یک صفحه سیاه باز میشود؟ شاید شارژ باتری گوشی شما کم است. اگر شارژ باتری به طور قابل توجهی پایین باشد دوربین گوشی کار نخواهد کرد. اگر شارژ باتری شما پایین است نگران نباشید و گوشی را به شارژ بزنید تا مشکل دوربین حل شود.

 

 1. حافظه کش (Cache) دوربین را پاک کنید

همه اپ های روی گوشی از جمله اپ دوربین، حافظه کش دارند. با گذشت زمان این حافظه پر میشود و ممکن است باعث کند شدن گوشی یا هنگ کردن آن شود. یکی از راه های رفع ارور دوربین گوشی، پاک کردن حافظه کش آن است:

 • بخش Apps در تنظیمات گوشی را باز کنید
 • روی Manage apps بروید (ممکن است اسم این گزینه در بعضی گوشی های دیگر مثل سامسونگ و هواوی Applications Manager باشد.
 • بین اپ ها، دوربین را پیدا کرده و روی آن بزنید
 • حالا گزینه Clear cache را انتخاب کنید.

 

با پاک کردن فایل کش هیچ یک از عکس ها یا تنظیمات شخصی شما پاک نمیشود و جای نگرانی وجود ندارد.

اگر با پاک کردن کش مشکل شما حل نشد میتوانید فایل دیتای دوربین را هم پاک کنید. توجه داشته باشید که با پاک کردن فایل دیتا تنظیمات شخصی دوربین به هم میخورد که میتوانید دوباره این تنظیمات را انجام دهید.

 

 1. کش و دیتای اپ گالری را پاک کنید

همه عکس ها و ویدئوهایی که با گوشی خود ضبط میکنید در گالری گوشی ذخیره میشوند. اگر زیاد عکس و فیلم میگیرید یا گوشی شما ضعیف است، احتمال دارد که به مرور زمان روی هم جمع شدن فایل های کش و دیتای گالری باعث کندی و هنگی گوشی شما شوند.

برای پاک کردن دیتا و کش گالری از همان مسیر بالا استفاده کنید اما این بار به جای اپ دوربین، گالری را انتخاب کنید

حالا چک کنید و ببینید که آیا ارور Unfortunately camera has stopped از بین رفته یا هنوز هست. اگر هنوز دوربین شما ارور میدهد بقیه متن را بخوانید.

 

 1. گوشی را روی حالت Safe Mode بوت کنید

حل مشکل دوربین گوشی، رفع ارور دوربین

مشکلاتی مثل بسته شدن خود به خود دوربین، کار نکردن دوربین پشت یا دوربین سلفی گوشی و ارور دوربین میتوانند ناشی از اپ هایی که روی گوشی نصب میکنید نیز باشند. برای این که بفهمید آیا مشکل از اینجاست یا نه، گوشی را روی حالت Safe Mode بوت کنید. در این حالت کلیه اپ هایی که خودتان نصب کردید غیرفعال میشوند.

برای ورود به حالت Safe Mode:

 • دکمه روشن و خاموش کردن گوشی را چند ثانیه نگه دارید تا گزینه های خاموش کردن گوشی روی صفحه نمایش ظاهر شوند.
 • گزینه خاموش کردن (Power off) را آنقدر نگه دارید که یک پیام روی صفحه نمایش ظاهر شود. این پیام از شما سوال میکند که آیا میخواهید گوشی را روی حالت Safe Mode ری استارت کنید یا نه.
 • OK را بزنید

بعد از ریست شدن گوشی اپ دوربین را باز کنید و ببینید که آیا مشکلش حل شده یا نه. اگر دوربین بدون مشکل کار میکند یعنی یکی از اپ هایی که نصب کردید باعث ایجاد مشکل و ارور در آن شده بود. احتمالا مشکل از آخرین اپی است که نصب کردید.

دانلود پکیج رایگان آموزش تعمیرات موبایل – کلیک کنید

 1. حافظه گوشی را خالی کنید

همانطور که گفتیم پر شدن حافظه گوشی ممکن است باعث ایجاد ارور در قسمت های مختلف گوشی از جمله دوربین شود پس اگر حافظه گوشی شما خیلی پر است همین حالا آن را خلوت کنید. ما در یک مقاله دیگر به طور مفصل انواع روش های خالی کردن حافظه گوشی را توضیح دادیم.

 

 1. اپ هایی که از دوربین گوشی استفاده میکنند را پاک کنید

هنگام نصب اپ ها از شما مجوزهایی گرفته میشود که ممکن است به آن ها توجه نکنید. اگر دوربین گوشی شما کار نمیکند، اپ هایی که مجوز استفاده از دوربین را دارند چک کنید.

برای این که ببینید کدام اپ ها میتوانند از دوربین شما استفاده کنند تنظیمات گوشی را باز کنید، وارد قسمت APPS & NOTIFICATIONS شوید و APP PERMISSIONS را باز کنید. حالا گزینه CAMERA را انتخاب کنید. در این قسمت هر اپی که در واقع نیازی به دسترسی به دوربین گوشی ندارد را حذف کنید.

برای این که ببینید کدام اپ باعث ایجاد مشکل شده، دسترسی به دوربین را به نوبت برای اپ ها قطع کنید و بعد دوربین را چک کنید تا ببینید مشکل حل میشود یا نه.

 

 1. آپدیت کنید

ممکن است مشکل دوربین گوشی ناشی از به روز نبودن گوشی شما باشد. چک کنید و ببینید که آیا برای سیستم عامل شما آپدیت آمده یا نه. شاید با آپدیت گوشی مشکل دوربین آن حل شود.

برای چک کردن آپدیت های گوشی در تنظیمات وارد قسمت SYSTEM شده و SYSTEM UPDATE زا باز کنید. اگر برای شما آپدیت آمده باشد در اینجا میتوانید آن را مشاهده کنید و اگر خواستید آپدیت کنید.

 

 1. ریست فکتوری کنید

اگر هیچ یک از روش های بالا مشکل شما را حل نکرد، به فکر ریست فکتوری گوشی باشید. فقط توجه داشته باشید که با ریست فکتوری، گوشی به تنظیمات کارخانه باز میگردد و همه اطلاعات، اپلیکیشن ها و تنظیمات شما پاک میشود. پس حتما از فایل های مهمی که روی گوشی ذخیره کرده اید بک آپ تهیه کنید یا آن ها را به کامپیوتر یا جای دیگری منتقل کنید.

 

 1. به مراکز تعمیرات مراجعه کنید

برای حل مشکل دوربین گوشی میتوانید به مراکز تعمیر موبایل مراجعه کنید چون اگر همه روش های بالا را امتحان کرده اید و باز هم دوربین شما خراب است، احتمالا گوشی به تعمیرات تخصصی نرم افزاری یا سخت افزاری نیاز دارد. اگر می خواهید خودتان تعمیرکار موبایل شوید، به دوره های آموزشی زانکو سر بزنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *