زانکو
زانکو
خالی شدن باتری گوشی، باتری خالی کردن گوشی، افزایش عمر باتری گوشی، شارژدهی گوشی، مشکل خالی شدن شارژ گوشی، گوشی شارژ تموم میکنه، شارژ خالی کردن

علت خالی شدن باتری گوشی + روش های افزایش عمر باتری

علت خالی شدن باتری گوشی + روش های افزایش عمر باتری

علت خالی شدن باتری گوشی چیست؟ این روزها گوشی های هوشمند به بخش مهمی از زندگی اکثر ما تبدیل شده اند و ساعات زیادی را صرف کار کردن با آن ها میکنیم. خالی شدن باتری گوشی یکی از دغدغه های اکثر کاربران است و فرقی هم نمیکند که گوشی شما اندرویدی باشد یا آیفون. در این مقاله از سری مقالات آموزش مجازی تعمیرات موبایل زانکو به علت های خالی شدن باتری گوشی میپردازیم و روش هایی را برای افزایش عمر باتری به شما آموزش میدهیم.

 

چرا باتری گوشی زود خالی می شود؟

خالی شدن باتری گوشی، باتری خالی کردن گوشی، افزایش عمر باتری گوشی، شارژدهی گوشی، مشکل خالی شدن شارژ گوشی، گوشی شارژ تموم میکنه، شارژ خالی کردن

زود خالی شدن باتری گوشی دو علت کلی می تواند داشته باشد. علت اول خرابی باتری گوشی و مشکل سخت افزاری است. اگر باتری گوشی شما باد کرده یا بیش از حد داغ میکند بهتر است به مراکز تعمیر موبایل مراجعه کنید.

اما علت دوم، که شایع ترین علت زود خالی شدن باتری گوشی است، عادات نامناسب کاربر و استفاده نادرست از گوشی است. بله درست است! چیزی که باعث میشود باتری گوشی شما زود به زود خالی شود، نحوه نگهداری شما از آن است.

در این مقاله درباره کار هایی که میتوانید برای کاهش مصرف باتری و افزایش طول عمر باتری انجام دهید صحبت میکنیم. اگر مشکل باتری شما با هیچ کدام از این تغییرات حل نشد، ممکن است مشکل سخت افزاری داشته باشد.

دانلود پکیج رایگان آموزش تعمیرات موبایل – کلیک کنید

 1. شناسایی اپ های پر مصرف

اول از همه، ببینید کدام اپلیکیشن بیشتر از همه باتری مصرف میکند. در گوشی های اندرویدی میتوانید از طریق تنظیمات گوشی، میزان مصرف باتری همه اپلیکیشن ها را مشاهده کنید.

خالی شدن باتری گوشی، باتری خالی کردن گوشی، افزایش عمر باتری گوشی، شارژدهی گوشی، مشکل خالی شدن شارژ گوشی، گوشی شارژ تموم میکنه، شارژ خالی کردن

 • تنظیمات را باز کنید
 • گزینه About Device را بزنید (در بعضی گوشی ها باید به قسمت Battery بروید)
 • Battery یا Battery Use را انتخاب کنید

در این قسمت میتوانید میزان مصرف باتری اپلیکیشن های مختلف و سخت افزار گوشی را مشاهده کنید

بعد از پیدا کردن اپ های پر مصرف، میتوانید اپلیکیشن هایی که برای شما کاربرد زیادی ندارند اما مصرف باتری آن ها بالاست را پاک کنید. اگر اپلیکیشن هایی که از آن ها استفاده میکنید و به آن ها نیاز دارید، مقدار زیادی باتری مصرف میکنند، میتوانید notifications و  pop-ups آن ها را غیرفعال کنید.

 

 1. ریبوت گوشی و شارژ مجدد

معمولا قدرت ریبوت (ری استارت) گوشی را دست کم میگیریم اما ریبوت کردن گوشی حلال بسیاری از مشکلات نرم افزاری و مسائل مرتبط با اپلیکیشن ها است. با ریبوت کردن گوشی همه اپ ها بسته میشوند و سیستم از نو راه اندازی میشود، بنابراین به افزایش عمر باتری نیز کمک میکند.

پس حتما این ترفند را امتحان کنید. گوشی را ریبوت کنید و بعد به شارژ بزنید تا کامل پر شود.

 

 1. از چند اپ همزمان استفاده نکنید

استفاده همزمان از چند اپ تقریبا اجتناب ناپذیر است. ممکن است همزمان موزیک گوش دهید و بازی کنید، یا از بین مرورگر و اپ های پیام رسان جابجا شوید. اما اگر همزمان تعداد زیادی اپلیکیشن را باز کنید، مصرف باتری گوشی شما افزایش پیدا میکند. اپ ها هم از اینترنت گوشی استفاده میکنند، هم با نوتیفیکیشن هایشان باعث میشوند گوشی مدام ویبره برود و چراغ اعلانش روشن و خاموش شود. در نتیجه باتری زودتر از حد معمول خالی خواهد شد.

بنابراین یکی از بهترین راه حل ها برای جلوگیری از خالی شدن سریع باتری گوشی این است که اپ های کم کاربرد را از روی گوشی خود پاک کنید. غیرفعال کردن نوتیفیکیشن اپ هایی که روی گوشی خود نگه میدارید هم فکر بدی نیست.

اگر نوتیفیکشن یک اپ خاص زیاد برای شما مهم نیست، بهتر است آن را غیر فعال کنید. هم به افزایش عمر باتری شما کمک میکند، هم کمتر آرامشتان را به هم میزند.

 

 1. تنظیمات صفحه نمایش

بیشترین مصرف باتری گوشی مربوط به صفحه نمایش است. صفحه نمایش ها به انرژی زیادی نیازمندند و این انرژی را از باتری میگیرند. بنابراین شما میتوانید با تغییر چند مورد در تنظیمات صفحه نمایش، مصرف آن را کاهش داده و تغییر قابل توجهی را در سرعت خالی شدن باتری گوشی خود ایجاد کنید.

میزان روشنایی صفحه نمایش را کم کنید. سعی کنید تا جای ممکن نور صفحه نمایش را پایین بیاورید، البته تا جایی که چشمتان را اذیت نکند.

تنظیم خودکار نور صفحه نمایش یا Auto-brightness را غیرفعال کنید

خالی شدن باتری گوشی، باتری خالی کردن گوشی، افزایش عمر باتری گوشی، شارژدهی گوشی، مشکل خالی شدن شارژ گوشی، گوشی شارژ تموم میکنه، شارژ خالی کردن

اگر گوشی شما صفحه نمایش AMOLED دارد، سعی کنید تا جای ممکن در اپ های مختلف از Dark Mode یا حالت تاریک (حالت شب) استفاده کنید. استفاده از بکگراند سیاه هم میتواند مفید باشد.

زمان خاموش شدن خودکار صفحه نمایش را کم کنید. قابلیت Sleep timeout در تنظیمات گوشی، به جلوگیری از روشن ماندن بیجای صفحه نمایش کمک میکند. کمترین زمان ممکن برای این ویژگی 15 ثانیه است. پیشنهاد میکنیم زمان خاموش شدن خودکار صفحه نمایش گوشی خود را تا جای ممکن پایین بیاورید تا صفحه نمایش گوشی مدت زیادی روشن نماند.

آموزش تعمیرات موبایل Pdf رایگان – کلیک کنید

 

 1. بستن اپ هایی که در پس زمینه اجرا میشوند

بعضی از اپ ها حتی زمانی که آن ها را باز نمیکنید، مدام در پس زمینه گشوی به روز رسانی میشوند و باتری مصرف میکنند و میتوانند باعث خالی شدن باتری گوشی شوند.

برای بستن  این اپ ها:

در تنظیمات گوشی وارد قسمت About Phone شوید. هفت بار پشت سر هم روی Build Number بزنید تا گزینه Developer Option به منو اضافه شود. حالا این گزینه را بزنید و Running Services را انتخاب کنید. در صفحه ای که باز میشود میتوانید کلیه اپ هایی که در پس زمینه اجرا شده اند را ببینید.

برای جلوگیری از مصرف ناخواسته باتری این اپ ها را force close کنید

 

 1. خاموش کردن GPS، وای فای، و بلوتوث

فعال ماندن GPS، وای فای، و بلوتوث باعث میشود باتری گوشی شما به سرعت خالی شود بنابراین اگر با هر یک از این موارد کاری ندارید، آن را غیرفعال کنید.

برای این که ببینید کدام اپلیکیشن ها از مکان (GPS) گوشی استفاده میکنند:

به تنظیمات بروید، Apps & notifications را باز کنید، App permissions را بزنید و به قسمت Location بروید. در اینجا میتوانید ببینید که کدام اپ ها اجازه استفاده از سرویس مکان شما را دارند. اگر در این لیست اپلیکیشنی را میبینید که لزومی ندارد به مکان شما دسترسی داشته باشد، آن را غیرفعال کنید.

 

 1. فعال کردن حالت ذخیره باتری یا Power-Saving Mode

وقتی حالت ذخیره باتری را فعال میکنید، همه سرویس ها و ویژگی های غیرضروری گوشی غیرفعال میشوند. این باعث میشود مصرف باتری گوشی به طور قایل توجهی کاهش یابد و باتری گوشی دیرتر خالی شود. با فعال کردن این قابلیت روشنایی صفحه نمایش کاهش می یابد اما در عوض گوشی شما دیرتر خاموش خواهد شد.

اگر دسترسی به شارژر ندارید یا خارج از منزل هستید و نمیخواهید باتری شما تمام شود، این قابلیت برای شما بسیار مفید خواهد بود.

برای فعال کردن حالت ذخیره باتری یا Power-Saving Mode:

خالی شدن باتری گوشی، باتری خالی کردن گوشی، افزایش عمر باتری گوشی، شارژدهی گوشی، مشکل خالی شدن شارژ گوشی، گوشی شارژ تموم میکنه، شارژ خالی کردن

در تنظیمات به قسمت Battery بروید و گزینه Battery Saver یا Power-Saving Mode را فعال کنید.

 

 1. از شارژر اورجینال استفاده کنید

سعی کنید تا جای ممکن از شارزر اورجینال گوشی استفاده کنید. چون شارژر های دیگر در طول زمان عملکرد باتری شما را تضعیف میکنند و ظرفیت نگهداری شارژ گوشی را کاهش میدهند. بهترین شارژر برای هر گوشی شارژری است که در کارتن آن، همراه با گوشی خریداری میشود. ولتاژ و جریان این شارژر کاملا با باتری گوشی هماهنگ است. بنابراین از شارژر های دیگر استفاده نکنید و اگر شارژر شما خراب شد حتما شارژری از همان برند را از مراکز معتبر خریداری کنید.

 

 1. اپ ها و نرم افزارهای گوشی را آپدیت کنید

معمولا جدیدترین نسخه اپلیکیشن ها و سیستم عامل، بهترین عملکرد و کمترین مصرف را دارند. بنابراین پیشنهاد میکنیم حتی الامکان اپلیکیشن ها و سیستم عامل گوشی خود را به روز نگه دارید.

 

 1. تعویض باتری گوشی

همه باتری ها تاریخ انقضا دارند. اگر دو سه سال از زمان خرید گوشی شما می گذرد، احتمالا مشکل خالی شدن باتری گوشی شما با تعویض باتری حل خواهد شد.

آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل – کلیک کنید

چک کردن وضعیت سلامتی باتری گوشی

گوشی را به شارژ بزنید و به تنظیمات بروید، در قسمت About phone یا در بعضی گوشی ها Battery، گزینه Battery Status را انتخاب کنید. اگر در اینجا وضعیت باتری روی Charging بود، باتری شما در وضعیت خوبی به سر میبرد اما اگر چیزی به جز Charging، مثلا poor مشاهده کردید، احتمالا وقت آن رسیده که گوشی را به مراکز معتبر تعمیر موبایل ببرید.

15 علت شارژ نشدن گوشی چیست؟

 

عادت های بدی که به باتری شما آسیب میزنند را کنار بگذارید

خالی شدن باتری گوشی، باتری خالی کردن گوشی، افزایش عمر باتری گوشی، شارژدهی گوشی، مشکل خالی شدن شارژ گوشی، گوشی شارژ تموم میکنه، شارژ خالی کردن

این که چطور گوشی خود را به شارژ میزنید روی عملکرد و طول عمر باتری گوشی شما تاثیر بسزایی دارد. ما اینجا چند عادت بد متداول که به باتری گوشی آسیب میزنند را فهرست کرده ایم.

 • از شارژ کردن گوشی تا 100% پرهیز کنید. سعی کنید قبل از این که گوشی کاملا شارژ شود آن را از شارژر جدا کنید
 • برای شارژ کردن گوشی صبر نکنید تا به 0 درصد برسد و کاملا خالی شود. این کار به باتری های لیتیوم یونی فشار آورده و عمر آن ها را کاهش میدهد
 • گوشی را در طول شب در شارژ نگه ندارید. این کار به سلامت باتری آسیب میزند
 • از شارزر های ارزان قیمت و تقلبی استفاده نکنید.
 • شارژ گوشی را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید
 • وقتی گوشی در حال شارژ شدن است از آن استفاده نکنید. استفاده از گوشی هنگام شارژ شدن باعث داغ کردن گوشی میشود و حرارت یکی از عواملی است که میتواند عمر باتری را کم کند
 • از شارژر اورجینال گوشی استفاده کنید
 • گوشی را در مکان های داغ مثل نزدیک شوفاژ یا زیر نور آفتاب نگذارید. همانطور که گفتیم حرارت برای باتری گوشی مضر است.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *