زانکو
زانکو
جریان کشی گوشی، جریان کشی موبایل Pdf، جریان کشی گوشی هارد سوخته، جریان کشی، جریان کشی گوشی جدید، جریان کشی گوشی ایفون، جریان کشی قبل پاور، جریان کشی بعد از پاور، جریان کشی چیست؟، جریان کشی گوشی خاموش، جریان کشی گوشی سامسونگ، جریان کشی گوشی اندروید، جریان کشی گوشی های خاموش، جریان کشی گوشی در حالت استندبای

جریان کشی گوشی خاموش از چه طریقی انجام می شود؟

جریان کشی گوشی خاموش از چه طریقی انجام می شود؟

در این مقاله از سری مقالات رایگان آموزش سخت افزار موبایل آموزشگاه زانکو، روش جریان کشی گوشی خاموش را خدمت شما عزیزان ارائه می کنیم. امیدواریم که این آموزش برای شما مفید واقع شود. تست جریان کشی گوشی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین تست ها در حوزه آموزش تعمیرات موبایل است. اگر تعمیرکار موبایل هستید یا می خواهید وارد بازار کار تعمیرات موبایل شوید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را از دست ندهید.

جریان کشی گوشی چیست؟

قبل از این که به روش جریان کشی گوشی خاموش بپردازیم، ابتدا توضیح مختصری درباره جریان کشی گوشی می دهیم. همانطور که گفتیم جریان کشی برای تعمیرات موبایل از اهمیت بالایی برخوردار است. از طریق جریان کشی موبایل می توانید خرابی قطعه را تشخیص دهید. با استفاده از تست جریان کشی گوشی، می بینیم که هر گوشی تحت شرایط مختلف چه مقدار جریان دارد. اگر جریان گوشی نرمال باشد یعنی گوشی مشکلی ندارد اما ناهنجاری در جریان گوشی خبر از خرابی قطعات آن می دهد. تشخیص خرابی قطعات گوشی از طریق جریان کشی یکی از فعالیت های تخصصی در حوزه تعمیرات الکترونیک و تعمیرات موبایل است.

کاربرد جریان کشی گوشی

با جریان کشی گوشی می توانید ایراد گوشی را پیدا کنید. موارد زیر مثال هایی هستند از مشکلاتی که با جریان کشی گوشی می توانید آن ها را عیب یابی کنید:

 • علت روشن نشدن گوشی
 • علت عدم عملکرد صحیح گوشی
 • علت عدم اجرای درست نرم افزار ها و سیستم عامل
 • علت عدم تخلیه مناسب باتری
 • علت ایراد در نمایش میزان شارژ باتری
 • پاسخ به این سوال که آیا گوشی خراب است یا نه
 • پاسخ به این سوال که آیا ایراد گوشی سخت افزاری است یا نرم افزاری (در صورتی که ایراد گوشی نرم افزاری باشد می توانید با شرکت در دوره آموزش نرم افزار موبایل زانکو به حل آن بپردازید)

جریان کشی گوشی های سالم

پیش از این که به گوشی های خراب و جریان کشی گوشی خاموش برسیم اول باید ببینیم که گوشی های سالم و نرمال چه جریان کشی ای دارند. جریان در گوشی های سالم زمانی که خاموش هستند صفر است. وقتی دکمه پاور را می زنید تا گوشی روشن شود، در حقیقت به جریان اجازه ورود می دهید بنابراین جریان گوشی تغییر می کند و دیگر صفر نیست. بعد از روشن کردن گوشی جریان به صورت پلکانی افزایش پیدا می کند. بعد از روشن کردن گوشی معمولا جریان به 0.25 تا 0.85 آمپر می رسد اما این مقدار در گوشی های مختلف کمی متفاوت است. مثلا جریان در آیفون 7 در حالت روشن بودن گوشی به 1.5 آمپر هم می رسد. بعد از مدتی در صورتی که از گوشی استفاده نکنید و گوشی روی حالت استندبای برود جریان به صفر تا 0.02 می رسد.

توجه: اگر جریان زیر 0.01 آمپر باشد اکثر منبع تغذیه های موجود در بازار نمی توانند آن را تشخیص دهند و خروجی صفر را نشان می دهند. بنابراین وقتی می گوییم جریان در حالت استندبای صفر است منظورمان واقعا صفر نیست و ممکن است جریان بین صفر و 0.01 باشد اما دستگاه به ما عدد صفر را نشان می دهد.

نکته: با توجه به این که در حالت عادی سیمکارت و وای فای گوشی معمولا فعال و در حال کار است ممکن است در جریان نوساناتی دیده شود بنابراین اگر می خواهید تست جریان کشی در حالت استندبای انجام دهید بهتر است گوشی را روی Airplane Mode بگذارید و بعد تست کنید. این کار باعث می شود نوسانات نرمال نتیجه تست را تحریف نکنند.

در صورتی که گوشی در حالت استندبای و روی Airplane Mode بدون اتصال وای فای دچار نوسانات در جریان بود، مشکل سخت افزاری در گوشی وجود دارد.

آیا جریان کشی می تواند ایراد سخت افزاری را نشان دهد؟

جریان کشی گوشی، جریان کشی موبایل Pdf، جریان کشی گوشی هارد سوخته، جریان کشی، جریان کشی گوشی جدید، جریان کشی گوشی ایفون، جریان کشی قبل پاور، جریان کشی بعد از پاور، جریان کشی چیست؟، جریان کشی گوشی خاموش، جریان کشی گوشی سامسونگ، جریان کشی گوشی اندروید، جریان کشی گوشی های خاموش، جریان کشی گوشی در حالت استندبای

بله. تعمیرکاران موبایل برای عیب یابی سخت افزار گوشی از روش تست جریان کشی استفاده می کنند و بر اساس مقادیر جریان کشی در حالات مختلف در هر قطعه، قطعه معیوب را پیدا می کنند. با استفاده از منبغ تغذیه و جریان کشی تا حد زیادی می توان تشخیص داد که مشکل گوشی نرم افزاری است یا سخت افزاری.

ابزار مورد نیاز برای جریان کشی گوشی

برای تست جریان کشی گوشی و تشخیص سخت افزار معیوب باید منبع تغذیه دیجیتالی داشته باشید.

انواع جریان کشی گوشی

به طور کلی جریان کشی گوشی در سه حالت بررسی می شود:

 1. قبل از روشن کردن گوشی (قبل از فشار دادن دکمه پاور)
 2. حین روشن شدن و بالا آمدن گوشی (لود نرم افزار، راه اندازی سخت افزار و شبکه و …)
 3. در حالت استندبای یا به اصطلاح آماده به کار

ما در این مقاله مورد اول یا همان جریان کشی گوشی خاموش را بررسی می کنیم.

جریان کشی گوشی خاموش

وقتی مشتری برای شما یک گوشی خاموش می آورد، برای عیب یابی گوشی بهتر است آن را جریان کشی کنید. بر اساس جریان کشی گوشی می توانید عیب آن را پیدا کرده و سپس رفع کنید. بنابراین عیب یابی گوشی خاموش از طریق جریان کشی در فرایند عیب یابی و تعمیر گوشی اهمیت بالایی دارد. این مبحث یکی از مباحث تخصصی در تعمیرات موبایل است.

عیب یابی گوشی خاموش از طریق جریان کشی

برای جریان کشی گوشی اول از همه باید منبع تغذیه دیجیتالی را تنظیم کنید. ولتاژ و جریان منبع تغذیه باید متناسب با باتری گوشی تنظیم شود. معمولا ولتاژ در حدود 3.7 تا 4 ولت و جریان در حدود 1 تا 2 آمپر کافی است. البته تعمیرکاران مختلف بر اساس تجربه و روش کار خود ممکن است از ولتاژ و جریان متفاوتی استفاده کنند اما این عدد عمدتا در همین محدوده است. بعد از تنظیم منبع تغذیه باتری گوشی را خارج کنید. پروب قرمز منبع تغذیه را به پین مثبت و پروب مشکی را به پین منفی سوکت باتری گوشی وصل کنید.

نکته: برای پیدا کردن ولتاژ دقیق باتری روی باتری را بخوانید و ولتاژ منبع تغذیه را به اندازه ولتاژی که روی باتری نوشته شده تنظیم کنید.

نکته: در صورتی که باتری بیش از دو پایه داشته باشد، و از آن دسته باتری هایی باشد که پایه BSi دارند، پروب منفی منبع تغذیه را باید علاوه بر پایه منفی به BSi هم وصل کنید. (پایه BSi عموما کنار پایه منفی باتری است)

جریان گوشی در حالت خاموش باید صفر باشد. اگر جریان چیزی جز این بود گوشی ایراد دارد. بعد از روشن کردن گوشی جریان پله پله افزایش می یابد و به 0.25 تا 0.85 آمپر می رسد البته در بعضی گوشی ها ممکن است این مقدار متفاوت باشد اما به طور متوسط در همین محدوده قرار می گیرد. اگر از گوشی استفاده نشود و صفحه آن خاموش شده و وارد حالت استندبای شود جریان به صفر تا 0.02 آمپر میرسد. این محدود نرمال جریان کشی گوشی است و اگر جریان گوشی مغایرت زیادی با این محدوده ها داشته باشد، گوشی معیوب است.

نکته: همانطور که گفتیم گوشی در حالت خاموش نباید جریان بکشد. گوشی هایی که وقتی بعد از مدتی آن ها را روشن می کنید و می بینید باتری خالی کرده اند، مشکل جریان کشی در حالت خاموش دارند. علت جریان کشی گوشی در حال خاموش معمولا آب خوردگی و معیوب شدن مدارات تغذیه است.

عیب یابی گوشی از طریق جریان کشی

بعد از جریان کشی گوشی خاموش چند حالت ممکن است پیش بیاید که در ادامه این حالات را برای شما توضیح می دهیم. با توجه به این حالات می توانید گوشی را عیب یابی کنید.

مباحث مربوط به جریان کشی گوشی و پیدا کردن قطعه معیوب در گوشی به طور کامل در دوره های آموزش تعمیرات موبایل زانکو تدریس می شود. اگر به یادگیری این مباحث علاقمند هستید و می خواهید تعمیرکار موبایل شوید می توانید سوالات خود را در بخش کامنت ها یا از طریق چت آنلاین سایت با ما در میان بگذارید تا کارشناسان زانکو در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

جریان کشی حداکثری گوشی خاموش

در صورتی که منبع تغذیه بلافاصله بعد از اتصال گوشی حداکثر مقدار جریان را نمایش داد، گوشی دچار مشکل اتصال کامل یا جریان کشی حداکثری شده است. علت این مشکل معمولا اتصال کوتاه یا اتصال بلافاصله مدار مثبت با منفی گوشی است.

از جمله عواملی که منجر به این مشکل می شوند می توان به سوختن یکی از قطعات موازی و اتصال آن در مدارات تغذیه مثبت و منفی اشاره کرد.

توجه: در صورتی که پروب های منبع تغذیه را جا به جا به کانکتور باتری وصل کنید جریان حداکثر نمایش داده می شود که خطا است. بنابراین هنگام اتصال پروب ها دقت کنید چون این اشتباه کوچک می تواند به مدار تغذیه گوشی آسیب برساند.

جریان کشی صفر گوشی خاموش

جریان کشی گوشی، جریان کشی موبایل Pdf، جریان کشی گوشی هارد سوخته، جریان کشی، جریان کشی گوشی جدید، جریان کشی گوشی ایفون، جریان کشی قبل پاور، جریان کشی بعد از پاور، جریان کشی چیست؟، جریان کشی گوشی خاموش، جریان کشی گوشی سامسونگ، جریان کشی گوشی اندروید، جریان کشی گوشی های خاموش، جریان کشی گوشی در حالت استندبای

در حالت جریان کشی صفر زمانی که گوشی را به منبع تغذیه متصل می کنید و دکمه پاور را می زنید هیچ جریانی کشیده نمی شود. همانطور که گفتیم صفر بودن جریان هنگام خاموش بودن گوشی نرمال است اما وقتی دکمه پاور را می زنید گوشی باید جریان بکشد. وقتی گوشی بعد از زدن دکمه پاور جریان نکشد:

شارژر را به گوشی وصل کنید. دو حالت ممکن است وجود داشته باشد:

 1. اگر با اتصال شارژر به گوشی، گوشی شارژ می شود یعنی مسیر شارژ گوشی ایرادی ندارد و احتمالا ایراد گوشی از دکمه پاور است. در این صورت یا خود دکمه پاور خراب است یا این که دکمه پاور سالم است اما ولتاژ به پایه پاور نمی رسد. برای اطمینان از این مورد ولتاژ پایه پاور را با اهم متر/مولتی متر اندازه گیری کنید. ولتاژ حدود 4 ولت باید به پایه پاور برسد. اگر ولتاژ پاور را چک کردید و در محدوده نرمال بود ایراد از دکمه هوم است. در این حالت دکمه هوم باید تعویض شود (دکمه هوم قبلی را با هیتر جدا کرده و دکمه هوم جدید را با هویه نصب کنید).
 2. اگر با اتصال شارژر به گوشی، گوشی اصلا شارژ نمی شود،باید ولتاژ پایه های باتری را اندازه گیری کنید. برای این کار از اهم متر/مولتی متر استفاده کنید. در صورتی که ولتاژ پایه باتری صفر بود، احتمالا کانکتور باتری معیوب است. در صورتی که ایراد از پایه باتری نبود ولتاژ پایه ها تا آی سی تغذیه را چک کنید. برای عیب یابی گوشی هایی که با اتصال شارژر شارژ نمی شوند، باید ببینیم در مسیر سوکت شارژ تا باتری چه قطعه ای معیوب است. و ولتاژ از کجا به بعد قطع می شود.

توجه: برای پیدا کردن مسیر باتری می توانید از نقشه شماتیک گوشی کمک بگیرید.

توجه: در صورتی که مسیر باتری تا آی سی تغذیه ایرادی ندارد اما باز هم گوشی روشن نمی شود، باید خود آی سی تغذیه را عوض کنید.

نکته: یکی از روش های چک کردن این که آیا سی پی یو و آی سی تغذیه گوشی سالم هستند یا نه این است که گوشی را به کامپیوتر وصل کنید. در صورتی که کامپیوتر گوشی را شناسایی کند یعنی این دو قطعه مشکلی ندارند. البته درایورهای گوشی باید روی سیستم عامل کامپیوتر نصب باشند.

در صورتی که کامپیوتر گوشی را شناسایی نکرد، گوشی را باز کنید و مراحلی که در بالا شرح دادیم را اجرا کنید.

 

اگر به تعمیرات موبایل علاقمند هستید و به دنیال یک منبع خوب رایگان برای شروع یادگیری تعمیرات موبایل میگردید، آموزش های رایگان تعمیرات موبایل وبسایت زانکو را از دست ندهید. آموزش رایگان تعمیرات موبایل در وبسایت زانکو یک فرصت استثنایی برای شروع یادگیری تعمیرات موبایل و الکترونیک پایه است. برای دانلود و تماشای فیلم های آموزش رایگان تعمیرات موبایل زانکو روی لینک آبی رو به رو کلیک کنید: آموزش رایگان تعمیرات موبایل فنی حرفه ای

جریان کشی گوشی خاموش از چه طریقی انجام می شود؟ وبلاگ

زمان باقی مانده تا پایان جشنواره

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

دوس داری تعمیرات موبایل رو به صورت غیرحضوری تضمینی یاد بگیری ؟

آموزشگاه زانکو به مناسبت شب یلدا 50% تخفیف روی پکیج های آموزش سخت افزار و نرم افزارش گذاشته

این پکیج ویدیویی کامل ترین پکیج غیرحضوری تعمیرات موبایل که با تضمین کیفیت و با ضمانت بازگشت وجه ارائه میشه ، بعد از تماشای ویدیوها میتونی تا 5 جلسه توی کلاس تمرین حضوری رایگان برای رفع اشکال شرکت کنی

اگه توام دوس داری تو این دوره شرکت کنی شماره تماست رو به آیدی تلگرامی که برات میزارم ارسال کن

@zancko_ir

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights