زانکو

تشخیص مقاومت فیوزی

وبلاگ

۲۰ آبان ۱۴۰۰ 74 بازدید
زانکو
تشخیص مقاومت فیوزی

تشخیص مقاومت فیوزی

مقاومت فیوزی یا Fuse Resistor نوع خاصی از مقاومت است که وظیفه محافظت از مدار الکتریکی را بر عهده دارد. در این مقاله با نحوه تشخیص مقاومت فیوزی و ویژگی های آن آشنا می شویم. اگر شما هم می خواهید با مقاومت فیوزی بیشتر آشنا شوید با این مقاله از سری مقالات رایگان آموزش الکترونیک کاربردی آموزشگاه زانکو با ما همراه باشید.

مقاومت فیوزی چیست؟

مقاومت های فیوزی در مدار کار محافظت از مدار را انجام می دهند. ساحتمان داخلی مقاومت های فیوزی SMD از یک رشته سیم تشکیل شده که در برابر ولتاژ بالا قطع می شود و مثل فیوز عمل می کند.

آموزش سخت افزار موبایل – کلیک کنید

حتما شما هم موافق هستید که زمان صرف شده برای شارژ کردن گوشی، کنسول بازی، یا تبلت و لپ تاپ خیلی زیاد است. برای این که این دستگاه ها سریع تر شارژ شوند باید از شارژر ها یا منبع تغذیه های قوی تری استفاده کنیم.

وقتی قدرت شارژر بالاتر برود، طراحان باید به فکر امنیت دستگاه باشند و از روش های محافظتی مطمئنی استفاده کنند که هم مقرون به صرفه باشد و هم عملکرد مناسبی داشته باشد.

عموما دو روش برای محافظت از دستگاه در برابر جریان اضافه وجود دارد: استفاده از فیوز های سنتی و مقاومت فیوزی. مزیت مقاومت های فیوزی این است که محافظت در برابر جریان اضافه و محافظت در برابر جریان هجومی را با هم در یک جا ترکیب می کنند. علاوه بر این مقاومت های فیوزی به شیوه متفاوتی به جریان اضافه پاسخ داده و روی بازده شارژر و منبع تغذیه تاثیر دارند.

مقاومت های فیوزی همان طور که از اسمشان قابل حدس است، در مدار به عنوان محافظ و فیوز به کار می روند. مقاومت فیوزی K یکی از مثال های مشخص مقاومت فیوزی در گوشی های نوکیا است که در ابتدای مسیر شارژ قرار گرفته و در صورت جریان اضافه، میسوزد تا به مدار آسیبی نرسد.

ساختمان مقاومت فیوزی

در ساختار درونی مقاومت فیوزی یک رشته سیم نازک به کار رفته که در صورت عبور جریان بیش از حد پاره می شود بنابراین جریان نمی تواند از آن مقاومت فیوزی عبور کند و وارد مدار نمی شود.

شناسایی مقاومت فیوزی در مدار

مقاومت فیوزی در مدار به صورت سری بسته می شوند و کار محافظت از مدار در برابر اضافه جریان را انجام می دهند. معمولا مقاومت فیوزی سیاه رنگ است و از مقاومت های ثابت SMD کمی بزرگتر است.

تست مقاومت فیوزی

برای تست مقاومت فیوزی می توانید از آزمایش بوق مولتی متر استفاده کنید. صدای بوق مولتی متر نشان دهنده سالم بودن این نوع مقاومت است.

 

اگر به تعمیرات موبایل علاقمند هستید و به دنیال یک منبع خوب رایگان برای شروع یادگیری تعمیرات موبایل میگردید، آموزش های رایگان تعمیرات موبایل وبسایت زانکو را از دست ندهید. آموزش رایگان تعمیرات موبایل در وبسایت زانکو یک فرصت استثنایی برای شروع یادگیری تعمیرات موبایل و الکترونیک پایه است. برای دانلود و تماشای فیلم های آموزش رایگان تعمیرات موبایل زانکو روی لینک آبی رو به رو کلیک کنید: آموزش صفر تا صد تعمیرات موبایل رایگان

زمان باقی مانده تا پایان جشنواره

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط