زانکو

بلوک دیاگرام موبایل چیست

وبلاگ

۲۶ اسفند ۱۳۹۹ 57 بازدید
زانکو
بلوک دیاگرام چیست، بلوک دیاگرام موبایل

بلوک دیاگرام موبایل چیست

بلوک دیاگرام موبایل چیست

بلوک دیاگرام موبایل چیست، چه اهمیتی دارد و شامل چه المان هایی می شود؟ در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیر موبایل زانکو، بلوک دیاگرام موبایل را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

بلوک دیاگرام چیست؟

بلوک دیاگرام یک نمایش گرافیکی یا فلوچارت پیشرفته و تخصصی از اجزاء سیستم و نحوه تعامل آن ها با یکدیگر است که در مهندسی از آن استفاده می شود. از بلوک دیاگرام برای درک نحوه عملکرد سیستم و اتصالات درون آن استفاده می شود. ساختار بلوک دیاگرام اجزاء اصلی سیستم و مشارکت آن ها در فرایندهای اجرایی سیستم و روابط کاری آن ها با یکدیگر را به صورت کلی نشان می دهد.

کاربرد و اهمیت بلوک دیاگرام

بلوک دیاگرام چیست، بلوک دیاگرام موبایل

همانطور که گفتیم بلوک دیاگرام یک نقشه بصری کامل را از اجزاء و کارکرد های سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری فراهم می کند. بنابراین به ما کمک می کند مفاهیم و پروسه های پیچیده را به صورت ساده و بصری ببینیم. از بلوک دیاگرام در رشته های مختلف استفاده می شود اما تمرکز ما در این مقاله روی بلوک دیاگرام موبایل است.

چرا باید بلوک دیاگرام موبایل را بشناسیم؟

اگر تعمیرکار موبایل هستید یا علاقمندید وارد این حوزه شوید، شناخت بلوک دیاگرام موبایل برای شما اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که با شناختن بلوک دیاگرام در حقیقت متوجه می شوید که موبایل از چه قسمت هایی تشکیل شده و هر یک از این اجزا چطور با سایر اجزا ارتباط دارند. بنابراین تشخیص این که خرابی دستگاه مربوط به کدام قطعات است برای شما آسان می شود و بهتر و دقیق می توانید گوشی را عیب یابی کنید.

بلوک دیاگرام موبایل

از بلوک دیاگرام موبایل برای درک نحوه کار مدار ها و اجزا موبایل استفاده می شود. با استفاده از بلوک دیاگرام موبایل می توانید محل قرار گیری قطعات مختلف موبایل و مدار های موبایل را متوجه شوید. زمانی که بتوانید نقشه موبایل را بخوانید و دیاگرام مدار را درک کنید، پیدا کردن محل دقیق خرابی و تعمیر موبایل برای شما بسیار راحت می شود.

هر شرکت سازنده موبایل از برد های PCB متفاوت و IC های متفاوتی استفاده می کند بنابراین برد موبایل بسته به شرکت سازنده آن متفاوت است با این حال مفاهیم کلی نحوه کار موبایل و مدار موبایل یکسان است.

مثالی از بلوک دیاگرام موبایل

در این بخش بلوک دیاگرام نوکیا 3310 را با هم بررسی می کنیم. بلوک دیاگرام این گوشی یکی از بهترین مثال ها برای کاراموزان تعمیرات موبایل است. اگر بتوانید این بلوک دیاگرام را به خوبی در کنید، خواندن بلوک دیاگرام و مدار سایر موبایل ها چه اندرویدی باشند چه آیفون، و حتی تبلت، برایتان راحت تر می شود.

بلوک دیاگرام چیست، بلوک دیاگرام موبایل

در تصویر بالا بلوک دیاگرام نوکیا 3310 را مشاهده می کنید. این دیاگرام مدار به شما کمک می کند محل قرار گیری قطعات مختلف در موبایل و تعامل آن ها با یکدیگر را درک کنید.

به قطعات مختلف و محل قرار گیری آن ها در دیاگرام بالا دقت کنید و ببینید که چطور در مدار به یکدیگر متصل شده اند. تصویر را با دقت بررسی کنید و سعی کنید ارتباط قطعات مختلف با یکدیگر را پیدا کنید. با درک این بلوک دیاگرام می توانید اکثر عیب های برد را هنگام تعمیرات موبایل به راحتی پیدا کنید.

برای مثال فرض کنید مشتری برای شما یک موبایل آورده که مشکل شبکه دارد. دراین حالت باید بخش هایی که مربوط به بخش شبکه یا نتورک گوشی هستند را عیب یابی کنید. یا فرض کنید گوشی زنگ نمی خورد، در این صورت باید ایراد را جایی اطراف رینگر و آی سی لاجیک پیدا کنید.

بخش های اصلی بلوک دیاگرام موبایل

بلوک دیاگرام چیست، بلوک دیاگرام موبایل

برای این که با جزئیات بلوک دیاگرام بیشتر آشنا شوید، بخش های اصلی بلوک دیاگرام موبایل را خدمت شما عزیزان معرفی می کنیم:

بلوک دیاگرام موبایل را می توان به چند بخش تقسیم کرد:

1- بلوک RF یا مدار رادیویی

بلوک RF وظیفه برقراری ارتباط بی سیم بین موبایل و ایستگاه مخابراتی را بر عهده دارد. این بلوک شامل قطعاتی می شود که ارتباط موبایل را با ایستگاه پایه فرستنده/گیرنده یا به اختصار BTS برقرار می کنند و به طور کلی وظیفه کنترل بخش مخابرات و بخش رادیویی موبایل بر عهده این بلوک است.

قطعات بلوک RF عبارتند از: VCO، سوییچ آنتن، آی سی RF، آی سی PF، آنتن و فیلترهای SAW

2- بلوک AF

بلوک AF اطلاعات و امواج دریافتی از بلوک RF را به صوت تبدیل می کند. همچنین صدایی که باید توسط RF به ایستگاه فرستنده/گیرنده (BTS) ارسال شود نیز اول به بلوک AF می آید.

قطعات بلوک AF عبارتند از آی سی صوت، میکروفون و بلندگوی گوشی

3- بلوک بیس باند (Base Band)

بلوک بیس باند که در قسمت میانی و پایینی برد قرار دارند شامل واحد های منبع تغذیه و شارژینگ، MCU و UI هستند. آی سی بلوتوث، آی سی شارژر و پاور، سی پی یو  و آی سی های حافظه و آی سی FM در این بلوک قرار می گیرند.

آی سی بلوتوث چیست؟

آی سی بلوتوث همانطور که از نامش پیداست بین دستگاه های مختلف که در نزدیکی هم قرار دارند ارتباط برقرار می کند.

واحد MCU چیست؟

واحد MCU کنترل کننده بلوک های مختلف موبایل است. آی سی های پردازشگر یا CPU و حافظه در این واحد قرار می گیرند. وظیفه MCU کنترل کل گوشی است.

واحد منبع تغذیه و شارژینگ (PMIC)

همانطور که از نامش پیداست، بلوک منبع تغذیه و شارژینگ ولتاژ مورد نیاز دیگر بلوک ها را از باتری تامین می کند. بلوک منبع تغذیه از مجموعه ای رگولاتور ها تشکیل شده که داخل یک بسته بندی قرار گرفته اند. به این بسته بندی آی سی CCONT هم می گویند.

واحد شارژینگ مجموعه قطعاتی هستند که با دریافت ولتاژ از آداپتور یا همان شارژر، باتری گوشی را شارژ می کنند. این واحد هم از آی سی CHAPS تشکیل شده است.

دو آی سی CCONT و CHAPS با هم ارتباط دارند و آی سی CHAPS هنگام شارژ کردن باتری تحت کنترل آی سی CCONT قرار دارد.

واحد UI چیست

به واحد UI واحد رابط نیز گفته می شود. وظیفه این واحد تنظیم مواردی مثل زنگ، ویبره، ال ای دی های صفحه نمایش و کیبورد است. به طور کلی هر بخشی از موبایل که مستقیما با کاربر در ارتباط است جزئی از واحد UI در نظر گرفته می شود.

جمع بندی

در این مقاله چارچوبی کلی را در خصوص قطعات موبایل و بلوک دیاگرام موبایل برای شما عزیزان شرح داده ایم اما برای یادگیری کامل تعمیرات سخت افزاری و نرم افزاری موبایل می توانید از دوره های حضوری و مجازی آموزش تعمیرات موبایل زانکو استفاده کنید یا پکیج آموزش تعمیرات موبایل رایگان زانکو را دانلود کنید. سوالات و نظراتتان را در بخش کامنت ها یا از طریق پشتیبان آنلاین سایت با ما در میان بگذارید.

اگر به تعمیرات موبایل علاقمند هستید و به دنیال یک منبع خوب رایگان برای شروع یادگیری تعمیرات موبایل میگردید، آموزش های رایگان تعمیرات موبایل وبسایت زانکو را از دست ندهید. آموزش رایگان تعمیرات موبایل در وبسایت زانکو یک فرصت استثنایی برای شروع یادگیری تعمیرات موبایل و الکترونیک پایه است. برای دانلود و تماشای فیلم های آموزش رایگان تعمیرات موبایل زانکو روی لینک آبی رو به رو کلیک کنید: دانلود پکیج آموزش تعمیرات موبایل رایگان

دوس داری تعمیرات موبایل رو به صورت غیرحضوری تضمینی یاد بگیری ؟

آموزشگاه زانکو به مناسبت سال جدید 25% روی پکیج های آموزش سخت افزار و نرم افزارش گذاشته

این پکیج ویدیویی کامل ترین پکیج غیرحضوری تعمیرات موبایل که با تضمین کیفیت و با ضمانت بازگشت وجه ارائه میشه ، بعد از تماشای ویدیوها میتونی تا 5 جلسه توی کلاس تمرین حضوری رایگان برای رفع اشکال شرکت کنی

اگه توام دوس داری تو این دوره شرکت کنی شماره تماست رو به آیدی تلگرامی که برات میزارم ارسال کن

@zancko_ir

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *