زانکو

ایسیو خودرو چیست؟

وبلاگ

۳ تیر ۱۴۰۰ 86 بازدید
زانکو
ایسیو خودرو چیست، ایسیو چیست، ایسیو خودرو ایرانی، Ecu

ایسیو خودرو چیست؟

ایسیو خودرو چیست؟

ایسیو خودرو که با عنوان کامپیوتر خودرو نیز شناخته می شود، یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قطعات در خودرو ها است و خرابی آن مشکلات متعددی را در خودرو ایجاد می کند. در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات ایسیو خودرو سواری آموزشگاه تعمیرات زانکو، به معرفی ایسیو و نحوه عیب یابی آن می پردازیم. تعمیرات ecu یکی از پرطرفدار ترین دوره های آموزش تعمیرات است.

ایسیو چیست؟

ایسیو یا واحد کنترل الکترونیک خودرو (ECU) یکی از اصلی ترین قطعات اتومبیل های انرژکتوری است و نقش فرمانده و مرکز کنترل خودرو را برعهده دارد. کار ecu به زبان ساده مدیریت و کنترل سایر قطعات خودرو است. در ادامه نحوه عملکرد ایسیو را بیشتر توضیح می دهیم.

کامپیوتر ماشین چیست؟

ایسیو خودرو چیست، ایسیو چیست، ایسیو خودرو ایرانی، Ecu

یکی از نام های ایسیو، کامپیوتر خودرو است. چون ecu نقش کنترل کننده و تنظیم کننده قطعات ecu را دارد و این کار را از طریق پردازش اطلاعات توسط چیپ های روی برد انجام می دهد، به آن کامپیوتر خودرو گفته می شود.

ایسیو چگونه کار می کند؟

همانطور که گفتیم ایسیو همه کارکردهای مهم و سیستم های اصلی خودرو را تحت کنترل دارد. اما ecu چگونه قطعات داخلی خودرو را کنترل و بهینه سازی می کند؟ ایسیو کار کنترل و بهینه سازی قطعات و سیستم های خودرو رو از طریق دریافت داده ها از سنسورهای داخل موتور، پردازش و تفسیر این داده ها و در نهایت ارسال فرمان های تنظیم کننده انجام می دهد.

به بیان ساده تر، ایسیو اطلاعات را از سنسورها دریافت می کند. سنسورهای ایسیو مثل حواس پنجگانه عمل می کنند و وضعیت خودرو را به ecu گزارش می دهند.

ساختار ایسیو خودرو

ایسیو از چندین ریزپردازنده تشکیل شده است. این ریزپردازنده ها امکان پردازش داده های ورودی دریافت شده از سنسورهای موتور را فراهم می کنند. این داده ها توسط نقشه های عملکردی ایسیو تفسیر می شوند.

به طور کلی ecu دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری دارد. بخش سخت افزاری ecu همان قطعات الکترونیکی داخل ایسیو هستند که روی یک برد الکترونیکی سرامیکی قرار می گیرند.

بخش سخت افزاری ایسیو از قطعات مختلف از جمله کانکتورها و پین ها، بدنه اصلی که به آن رادیاتور نیز می گویند، برد الکترونیکی (کیت)، درپوش و پلاک، مبدل های آنالوگ به دیجیتتال، مبدل های دیجیتال به آنالوگ، فرم دهنده های سیگنال و خروجی های دیحیتالی تشکیل شده است.

بخش نرم افزاری روی یک چیپ میکروکنترلر روی برد ecu ذخیره می شود. این چیپ در حقیقت قطعه اصلی سخت افزاری ایسیو است. شما می توانید از طریق آپلود کد آپدیت شده روی این چیپ، نرم افزار ایسیو را آپدیت یا ری-پروگرام کنید.

دوره آموزش تعمیرات ایسیو ecu در تهران

رابطه سنسورها و ایسیو

سنسورهای ایسیو خودرو به منزله حواس پنجگانه برای ecu هستند و با این نگاه، ایسیو را می توان به مغز خودرو تشبیه کرد. ایسیو بر اساس اطلاعاتی که از سنسورهای مختلف مثل سنسور دما، سنسور گشتاور، سنسور اکسیژن، سنسور فشار روغن، سنسور دور موتور و … دریافت می کند، وضعیت خودرو را ارزیابی کرده و بر اساس آن دستوراتی را صادر می کند.

علائم خرابی ای سی یو

ایسیو خودرو چیست، ایسیو چیست، ایسیو خودرو ایرانی، Ecu

خرابی ecu خودرو بسته به نوع خرابی نشانه های مختلفی ایجاد می کند. گاهی اوقات ممکن است خودرو اصلا روشن نشود. نشانه های زیر ممکن است نشان دهنده خرابی ecu خودرو باشند. نوع خرابی باید توسط تعمیرکار ecu خودرو ارزیابی شود.

 • روشن ماندن چراغ چک موتور
 • استارت نخوردن خودرو یا مشکل دائمی در استارت خودرو
 • پایین آمدن قدرت موتور
 • کاهش راندمان پیشرانه خودرو
 • بالا رفتن غیرعادی مصرف سوخت خودرو
 • مشکل در عوض کردن دنده
 • خاموش شدن ناگهانی موتور خودرو
 • خرابی ناشی از آب یا سوختگی روی ایسیو
 • داغ کردن ecu
 • شکستن پین های ecu
 • جامپ استارت خودرو روی معکوس
 • افزایش زمان سوخت پاشی
 • از کار افتادن سنسور اکسیژن خودرو در خودروهای دوگانه سوز
 • گاز نخوردن خودرو
 • پایین آمدن ولتاژ ecu

رفع خطای ایسیو

رفع خطای ایسیو با دستگاهی به نام دیاگ انجام می شود. دیاگ می تواند از طریق تنظیم مجدد ایسیو بسیاری از خطاهای ایسیو را برطرف کند. در ecu پورتی به نام ODB وجود دارد که از طریق آن می توانید دیاگ را به ایسیو وصل کرده و خطاهای ایسیو را رفع کنید. این پورت معمولا زیر فرمان خودرو قرار دارد.

برای یادگیری نحوه تشخیص و رفع خطای ecu  و انواع ایسیو خودرو ایرانی می توانید در دوره آموزش تعمیرات ایسیو خودرو سواری ایرانی و آموزش تعمیرات ایسیو ecu ماشین سنگین آموزشگاه زانکو شرکت کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights