زانکو
زانکو
برد های الکترونیکی، برد مدار

آموزش رایگان مقدمات برد های الکترونیکی

در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیر بردهای الکترونیکی زانکو شما را با مقدمات و اصول اولیه کار با برد های الکترونیکی آشنا می سازیم. اگر به رشته تعمیرات برد مدار و برد های الکترونیکی علاقمند هستید، با زانکو همراه باشید. در این مقاله شما را با یک سری از اصول اساسی تعمیرات برد الکترونیکی آشنا می سازیم.

تعمیرات برد مدار

بردهای مدار امروزه نسبت به گذشته پیچیده تر شده اند اما این به آن معنا نیست که امکان تعمیر آن ها وجود ندارد. در واقع، حجم زیادی از بردهای الکترونیکی نیاز به تعمیر پیدا میکنند و اینجاست که متخصصین تعمیر برد الکترونیکی وارد عمل میشوند. بردهای مدار قیمت بالایی دارند بنابراین وقتی با مشکل مواجه میشوند به صرفه تر است که تعمیر شوند از این رو تقاضا برای تعمیر برد بسیار بالاست.

مسئله این است که بردهای الکترونیکی هر سال پیچیده تر میشوند. همین چند سال پیش بردهای مدار بسیار ساده تر بودند اما امروزه، قطعات ریزگام، ریزآرایه های شبکه و مدارهای خط ریز، کار تعمیرات را پیچیده تر ساخته اند. اما همانطور که گفتیم، تعمیر برد از نظر اقتصادی به صرفه تر است و هر جا که ممکن باشد، اولویت با تعمیرات است. در این دوره آموزشی به شما نحوه تعمیر بردهای مدار را به صورت کامل و جامع آموزش میدهیم.


شغل تعمیرات برد الکترونیکی

تعمیرات برد مدار را به علت تقاضای بالایی که برای آن وجود دارد، به جراحی تشبیه کرده اند. چه تعمیر پد نصب سطحی باشد چه تعمیر یک مداربندی داخلی آسیب دیده، دانش فنی و مهارت عملی بالا، برای تعمیر مطمئن مشتریان زیادی دارد. بنابراین امروزه روش های تعمیر پیچیده تر از گذشته شده اند و برای تبدیل شدن به یک تعمیرکار برد، به آموزش جامع تر و حرفه ای تری نیاز خواهید داشت .

مدارهای آسیب دیده را میتوان با بیماران یک بیمارستان مقایسه کرد. بعضی ها به یک بخیه ساده نیاز دارند در حالی که بقیه نیازمند جراحی قلب هستند. برای دستیابی به نتیجه مطلوب، هر پروژه تعمیراتی باید بر اساس روش های اثبات شده و قابل اطمینان اجرا شود. ما در این دوره آموزشی نه تنها جزئیات لازم برای تعمیر اکثر بردهای مدار را در اختیار شما قرار میدهیم، بلکه توضیح میدهیم که چرا یک سری روش های خاص از بقیه مهم تر هستند و سوال هایی که ممکن است برای شما پیش بیایند را پاسخ میدهیم.

هدف دوره برد مدار زانکو

هدف این دوره، آموزش روش های اصلاح، بازسازی، و تعمیر بردهای مدار چاپی و مجموعه های برد مدار چاپی است .

انواع برد مدار چاپی

در دوره آموزش برد مدار زانکو، به چهار نوع برد مدار میپردازیم بردها و مجموعه های چاپی سخت (R) در این برد ها تنها از مواد سخت و غیرقابل انعطاف استفاده شده است. این بردها میتوانند یک طرفه، دو طرفه یا چند لایه باشند

بردها و مجموعه های چاپی انعطاف پذیر (F)

در این بردها از ترکیب مواد سخت و انعطاف پذیر، یا فقط مواد انعطاف پذیر استفاده میشود. این بردها هم میتوانند یک طرفه، دو طرفه یا چند لایه باشند.

بردها و مجموعه های گسسته (W)

این بردها برای به دست آوردن اتصالات داخلی الکتریکی از سیم استفاده میکنند.

بردها و مجموعه های سرامیکی (C)

ماده اصلی ای که در ساخت این بردها استفاده میشود سرامیک است و اتصالات داخلی آن توسط دی الکتریک از هم جدا میشوند

مهارت لازم برای تعمیرات برد مدار

در تولید و مونتاژ بردهای الکترونیکی اکثر روش ها کنترل شده و یک طرفه هستند. تکنسین های فعال در این بخش ها، ویژگی های مشخصی داشته و آموزش های ویژه دیده اند. اما وقتی به کار تعمیرات برد نگاه میکنید، اولین چیزی که توجه شما را جلب خواهد کرد این است که مهارت های مورد نیاز در بخش تعمیرات کاملا با مهارت های لازم برای مونتاژ و تولید بردهای مدار متفاوت هستند. مهارت های لازم برای تعمیر، تخصصی تر هستند. برای این که به یک تعمیرکار برد مدار تبدیل شوید، باید از زبردستی، صبر، و درکی کامل از فرایند تعمیر برخوردار باشید. تعداد مراحلی که برای هر تعمیر مورد نیاز است، نسبت به مراحلی که یک تکنسین مونتاژ بورد باید طی کند، بیشتر است. این پیچیدگی هم برای هنرجو و هم برای مدرس ایجاد مشکل میکند بنابراین پیشنهاد میشود برنامه های آموزشی مناسب و معتبر را انتخاب کنید.

چطور تعمیرکار برد شویم

تعمیرکاران برد نباید به صورت پاره وقت یا گهگاهی به تعمیر بردهای الکترونیکی بپردازند بلکه این شغل مستلزم آن است که شما هر روز و به طور منظم به تعمیر برد بپردازید و به این حرفه متعهد شوید. برای این که بتوانید تعمیرات چالش برانگیز را با موفقیت انجام دهید، باید بار ها و بار ها این فرایند را تکرار کنید. علاوه بر این، بعضی مهارت ها در رشته تعمیرات برد آنقدر اختصاصی هستند که امکان یادگیری آن ها فقط برای افرادی فراهم است که به این حرفه تعهد داشته باشند و وقت و انرژی خود را به یادگیری و تمرین اختصاص دهند. با توجه به پیچیدگی های این رشته، پیشنهاد میکنیم برای ورود به بازار کار عجله نکنید و سعی کنید تحت نظارت متخصصین این رشته، گام به گام و با صبر و حوصله در این مسیر پیش بروید.

ابزارهای مورد نیاز برای تعمیر بردهای الکترونیکی

برای فعالیت در رشته تعمیرات بردهای الکترونیکی به ابزار و تجهیزات مناسب نیاز خواهید داشت. در ادامه یک تعدادی ابزار مهم برای تعمیر برد مدار را به شما معرفی میکنیم.

1. میز کاری مناسب

برای این که بتوانید تعمیرات برد را با راحتی و تمرکز کافی انجام دهید، به محیط کاری مناسب نیاز خواهید داشت. بهتر است برای کار تعمیرات بورد، یک میز مناسب تهیه کنید. حتما به داشتن نور کافی، تعداد کافی پریز و خروجی برق و دیگر موارد لازم دقت کنید. بعضی از سیستم ها و ابزارهای پرکاربرد را میتوان با پیچ و مهره روی میز کار سوار کرد تا سرعت انجام تعمیرات بالا رود.

2. میکروسکوپ استریوی باکیفیت

بدون داشتن یک میکروسکوپ استریوی با کیفیت نمیتوانید تعمیرهای ظریف را انجام دهید. حتما در کنار میکروسکوپ از نورپردازی قوی و باکیفیت استفاده کنید.

3. لحیم

لحیم کاری ظریف در تعمیرات برد امروزی حیاتی است. ابزارهای سنتی لحیم کار شما را راه نمی اندازند و باید از ابزارهای تخصصی با دقت بالا استفاده کنید.

4. ابزارهای جدا کردن قطعات

امروزه از انواع و اقسام قطعات ریز و درشت در بردهای مدار استفاده میشود و بنابراین برای جدا کردن بی خطر و سریع آن ها از روی برد، به ابزارهای مخصوص نیاز دارید. این ابزارها عموما از حرارتدهی رسانشی (با تماس)، حرارتدهی همرفتی (با گاز داغ،) یا حرارتدهی فروسرخ (با لامپ های فروسرخ متمرکز.) هر یک از این ها بسته به کاربردشان میتوانند مزیت ها و معایب خاص خود را داشته باشند 

5. ایستگاه Preheating 

گاهی اوقات لازم است پیش از جدا کردن قطعات SMTکل برد مدار را گرم کنید. پیش گرمایش (Preheating) شوک حرارتی ناشی از گرمایش متمرکز در ناحیه تعمیر را به حداقل میرساند.

6. ابزارهای میکرودریل و سنگ زنی

پیشنهاد میشود از ابزارهای سبک و با کیفیت استفاده کنید.

7. سیستم های دریل دقیق

8. مدار و پدهای تعویضی

پدهای مدار و نصب سطحی را میتوان با استفاده از اپوکسی مایع تعویض کرد اما اپوکسی مایع برای تعویض پدهای کوچک مناسب نیست. در بازار پدهایی با یک لایه چسب در پشت موجود است. این پدهای تعویضی به وسیله حرارت به سطح برد متصل میشوند و در هر الگویی که لازم داشته باشید در بازار موجود هستند.

9. کیت آبکاری طلا

مواد شیمیایی ای که برای آبکاری طلا استفاده میشوند بسیار خطرناک هستند و باید با احتیاط از آن ها استفاده کرد

10. کیت های تعمیر برد و رنگ آمیزی

برای آشنایی بیشتر با تعمیرات بردهای الکترونیکی به جلسات بعدی دوره مراجعه کنید

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights